Parlamento klausimas - O-000095/2017Parlamento klausimas
O-000095/2017

Rutenis-106

1.12.2017

Klausimas, į kurį atsakoma žodžiu, Nr. O-000095/2017
Komisijai
Darbo tvarkos taisyklių 128 straipsnis
Rebecca Harms, Verts/ALE frakcijos vardu

2017 m. rugsėjo–spalio mėn. kelios valstybės narės nustatė, kad atmosferoje esama rutenio-106. Iki šiol tikslus išmetalų šaltinis nebuvo oficialiai patvirtintas, nors keli mokslinių tyrimų institutai mano, kad labiausiai tikėtina, jog radioaktyviųjų medžiagų išmetimo zona yra pietinėje Uralo kalnų dalyje. Prancūzijos radiacinės saugos ir branduolinio saugumo institutas (IRSN) mano, kad į aplinką pateko nemažai radioaktyviųjų medžiagų ir kad panašiam radioaktyviųjų medžiagų išmetimui įvykus Prancūzijoje būtų reikėję imtis vietos gyventojų evakuacijos.

Nepaisant įsipareigojimo pagal Konvenciją dėl ankstyvo pranešimo apie branduolinę avariją apie branduolinį incidentą pranešti Tarptautinei atominės energijos agentūrai (TATENA), jokia šalis to dar nėra padariusi.

Tuo tarpu nei TATENA, nei Euratomas iki šiol nesiėmė jokių viešų veiksmų.

Numanomas išmetalų šaltinis yra netoli Čeliabinsko srities, kurioje branduolinį kompleksą „Mayak“ prižiūri „Rosatom“. Tačiau „Rosatom“ tvirtina, kad jokiame iš jo įrenginių neįvyko joks branduolinis incidentas. Tai, kad Rusijos branduolinė kompanija neteikia informacijos ir nėra skaidri, kelia ypatingų problemų, atsižvelgiant į tai, kad ji parduoda branduolines jėgaines Europoje ir mėgina toliau plėsti savo veiklą Europos rinkoje.

1. Ką Komisija daro, kad gautų informacijos apie avarijos priežastį, mastą ir tikslią vietą ir apie priemones, kurių imtasi siekiant užkirsti kelią tolesniam radioaktyviųjų medžiagų išmetimui?

2. 2017 m. lapkričio 30 d. „Rosatom“ paskelbė, kad siekiant ištirti, kur buvo išmestas rutenis, bus suformuota nepriklausoma komisija, kurią sudarys Rusijos ir Europos mokslinių organizacijų atstovai. Ar Komisijos ekspertai bus susiję su šia komisija arba dalyvaus jos veikloje ir ar jie apsilankys avarijos vietoje ir užterštose vietovėse?

3. Kaip Komisija užtikrins, kad „Rosatom“ garantuotų būtiną savo branduolinės veiklos ES skaidrumą?