Parlamenti kérdés - O-000020/2018Parlamenti kérdés
O-000020/2018

A bolognai folyamat végrehajtása - jelenlegi helyzet és nyomon követés

Szóbeli választ igénylő kérdés: O-000020/2018
a Bizottság számára
az eljárási szabályzat 128. cikke
Petra Kammerevert, a Kulturális és Oktatási Bizottság nevében

Eljárás : 2018/2571(RSP)
A dokumentum állapota a plenáris ülésen
Válasszon egy dokumentumot :  
O-000020/2018
Előterjesztett szövegek :
O-000020/2018 (B8-0014/2018)
Szavazatok :
Elfogadott szövegek :

A bolognai folyamattal foglalkozó, 2018. májusban Párizsban megrendezésre kerülő, soron következő miniszteri konferenciára való tekintettel a Bizottságot mint a bolognai folyamat teljes jogú tagját, mely segítséget nyújt a tagállamoknak oktatási rendszereik modernizálására irányuló erőfeszítéseikben, felkérjük az alábbi kérdések megválaszolására:

1. Hogyan értékeli a Bizottság a bolognai folyamat jelenlegi helyzetét?

2. Áttekintést tudna-e nyújtani a Bizottság a jereváni közlemény 2015-ös elfogadása óta bekövetkezett fejleményekről, kitérve a kihívásokra és az eredményekre?

3. Eddig milyen tényezők hátráltathatták a bolognai folyamat hatékony végrehajtását? Milyen lehetőséget lát a Bizottság arra, hogy fellépjen a miniszteri csúcstalálkozókon tett nyilatkozatok és a tagállami szinten tett fellépések közötti disszonancia csökkentése érdekében?

4. Tudna-e a Bizottság példákat említeni a bolognai folyamat kötelezettségvállalásainak elérése érdekében a tagállamok számára nyújtott lényegi támogatásra?

5. A Bizottság milyen kezdeményezéseket tett vagy fog tenni annak érdekében, hogy új lendületet adjon a bolognai folyamatnak, ösztönözze a bolognai folyamat reformjainak végrehajtását, továbbá megerősítse és továbbfejlessze az integráltabb és szilárdabb európai felsőoktatási térséget?

6. Melyek a Bizottság stratégiai célkitűzései a bolognai folyamat fejlesztése tekintetében?

7. Milyen fő döntések várhatók a bolognai folyamattal foglalkozó párizsi miniszteri konferencián? Mik a bolognai folyamat és az európai felsőoktatási térség 2020 utáni jövőjére vonatkozó, potenciális új prioritások?

8. Milyen lépéseket tettek a jereváni közlemény nyomon követésére, hogy a felsőoktatásban ösztönözzék a befogadást és javítsák a méltányosságot, ideértve a menekültek, a migránsok, a kisebbségek, a fogyatékossággal élők és egyéb kiszolgáltatott csoportok integrációját? Milyen konkrét kezdeményezéseket indítanak annak biztosítására, hogy a diplomások rendelkezzenek a munkaerőpiacra lépéshez szükséges készségekkel, hogy a felsőoktatás gyorsabban reagáljon a munkáltatók szükségleteire, és hogy ösztönözzék a vállalkozói készséget és az innovációs készségeket?

9. Nyomon követi-e a Bizottság az európai felsőoktatási térségben a képesítések és a tanulmányi idők elismerését?

10. Milyen lépéseket szándékozik a Bizottság tenni a diákok mobilitásának javítása érdekében, melyet még mindig kihívásnak tekintenek a hátrányos helyzetű diákok esetében?

11. Hajt-e végre a Bizottság konkrét fellépéseket vagy eszközöket a menekült hátterű diákok oktatáshoz és felsőoktatáshoz való hozzáférésének megkönnyítésére és a képesítéseik elismerését szolgáló eljárások egyszerűsítésére?

Utolsó frissítés: 2018. február 28.
Jogi nyilatkozat - Adatvédelmi szabályzat