Преговори за ново споразумение за партньорство с Групата на държавите от Африка, Карибите и Тихоокеанския басейн
Въпрос с искане за устен отговор O-000044/2018
до Комисията
Член 128 от Правилника за дейността
Linda McAvan, от името на Комисия по развитие
На 12 декември 2017 г. Комисията прие препоръка за решение на Съвета за разрешаване на започването на преговори за Споразумение за партньорство между ЕС и Групата на държавите от Африка, Карибите и Тихоокеанския басейн. Преговорите дават възможност за модернизиране на партньорството между ЕС и Групата на държавите от АКТБ, което следва да остане правно обвързващо и основано на ценности. Предложението повдига редица въпроси:
– Как възнамерява Комисията да съгласува предложеното преминаване към регионални споразумения със запазването на силна идентичност на държавите от АКТБ?
– Каква роля и правен статут са предвидени за Африканския съюз и регионалните организации като регионалните икономически общности в рамките на новото партньорство?
– Какъв вид баланс търси Комисията между един силен акцент върху Африка и продължаващото партньорство с държавите от Карибите и Тихоокеанския регион?
– Как възнамерява Комисията да направи политическия диалог по-ефективен, да подобри наблюдението на положението с правата на човека и да направи това наблюдение по-приобщаващо и основано на участието?
– Как възнамерява Комисията да изгради истинско партньорство с множество участници, което би дало засилена роля на парламентите, гражданското общество и регионалните и местните органи през целия жизнен цикъл на споразумението, от преговорите до изпълнението?
– Как ще гарантира Комисията, че едно разширено партньорство с повече елементи на политиката, надхвърлящи помощта, не отслабва ангажимента за изкореняване на бедността и ангажимента „никой да не бъде изоставен“? Какви са намеренията на Комисията, когато става въпрос за създаване на рамка, която зачита правата на човека и принципите за устойчиво развитие, по отношение на действията на частния сектор?
– Как възнамерява Комисията да засили парламентарното измерение на бъдещото партньорство? Каква институционална структура предвижда комисията в допълнение към всеобхващащата Съвместна парламентарна асамблея (СПА)?
– Как възнамерява Комисията да засили консултативните правомощия на бъдещата СПА и да гарантира, че Съветът на министрите редовно се консултира с Асамблеята ?
– Комисията ще поиска ли от Съвета да публикува окончателните указания на ЕС за водене на преговори?