Pytanie poselskie - O-000044/2018Pytanie poselskie
O-000044/2018

Negocjacje w sprawie nowej umowy o partnerstwie z grupą państw Afryki, Karaibów i Pacyfiku

Pytanie wymagające odpowiedzi ustnej O-000044/2018
do Komisji
art. 128 Regulaminu PE
Linda McAvan, Komisji Rozwoju

Procedura : 2018/2634(RSP)
Przebieg prac nad dokumentem podczas sesji
Dokument w ramach procedury :  
O-000044/2018
Teksty złożone :
O-000044/2018 (B8-0026/2018)
Głosowanie :
Teksty przyjęte :

W dniu 12 grudnia 2017 r. Komisja przyjęła zalecenie dotyczące decyzji Rady w sprawie udzielenia zgody na podjęcie negocjacji na temat umowy o partnerstwie między UE a grupą państw Afryki, Karaibów i Pacyfiku (AKP). Negocjacje stanowią okazję do unowocześnienia partnerstwa między UE a grupą państw AKP, które w dalszym ciągu powinno mieć charakter prawnie wiążący i opierać się na wartościach. Przedstawione propozycje nasuwają szereg pytań.

– W jaki sposób Komisja zamierza pogodzić proponowane przejście na umowy regionalne z utrzymaniem silnej tożsamości państw AKP?

– Jaką rolę i jaki status prawny przewiduje się w ramach nowego partnerstwa dla Unii Afrykańskiej oraz dla organizacji regionalnych takich jak regionalne wspólnoty gospodarcze?

– Jak Komisja wyobraża sobie pożądaną równowagę między silną koncentracją na Afryce a kontynuowaniem partnerstwa z regionem Karaibów i Pacyfiku?

– W jaki sposób Komisja zamierza uczynić dialog polityczny skuteczniejszym, usprawnić monitorowanie sytuacji w zakresie praw człowieka oraz sprawić, aby działania monitorujące miały w większym stopniu charakter integracyjny i opierały się na zasadzie uczestnictwa?

– W jaki sposób Komisja zamierza doprowadzić do powstania rzeczywistego wielopodmiotowego partnerstwa, w ramach którego przez cały okres istnienia umowy, od negocjacji nad nią po jej wdrożenie, znaczącą rolę odgrywałyby parlamenty, społeczeństwo obywatelskie oraz władze regionalne i lokalne?

– W jaki sposób Komisja zadba o to, aby rozszerzone partnerstwo obejmujące większą liczbę elementów polityki oraz wykraczające poza udzielanie pomocy nie osłabiło partnerskiego zobowiązania do eliminacji ubóstwa i niepozostawiania nikogo w tyle? Jakie działania Komisja zamierza podjąć, aby utworzyć ramy dotyczące praw człowieka i zasad zrównoważonego rozwoju z myślą o działaniach sektora prywatnego?

– W jaki sposób Komisja zamierza wzmocnić parlamentarny wymiar przyszłego partnerstwa? Jakie dodatkowe struktury instytucjonalne Komisja przewiduje oprócz pełniącego nadrzędną rolę Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego?

– W jaki sposób Komisja zamierza wzmocnić konsultacyjne i doradcze uprawnienia przyszłego Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego oraz zadbać o to, aby odbywały się regularne konsultacje Zgromadzenia z Radą Ministrów?

– Czy Komisja zwróci się do Rady o opublikowanie ostatecznej wersji wytycznych negocjacyjnych UE?

Ostatnia aktualizacja: 4 maja 2018
Informacja prawna - Polityka ochrony prywatności