Deputātu jautājumi
PDF 187kWORD 17k
2018. gada 17. maijs
O-000051/2018
Jautājums, uz kuru jāatbild mutiski O-000051/2018
Komisijai
Reglamenta 128. pants
Kati Piri, S&D grupas vārdā
Renate Sommer, PPE grupas vārdā
Bodil Valero, Verts/ALE grupas vārdā
Marietje Schaake

 Temats: IPA finansējums Turcijai saistībā ar migrācijas pārvaldību

Eiropas Savienība 2011/2012 Pirmspievienošanās palīdzības instrumenta (IPA) programmas Turcijai ietvaros finansēja novērošanas bruņuautomobiļus Cobra II, kas izmaksāja aptuveni EUR 35,6 miljonus. Šīs finansiālās palīdzības mērķis ir atbalstīt Turcijas valdības centienus uzlabot robežu pārvaldību un drošību saskaņā ar ES politiku. Tomēr Human Rights Watch un “Der Spiegel” nesen ziņoja, ka Cobra II bruņuautomobiļi ir tikuši izmantoti bēgļu piespiedu raidīšanai atpakaļ uz Sīrijas teritoriju. Sīrijas Cilvēktiesību novērošanas centra sniegtā informācija vēsta, ka kopš pērnā gada septembra ne mazāk kā 42 cilvēki ir gājuši bojā, cenšoties šķērsot robežu starp Sīriju un Turciju.

Turklāt Turcija ir uzbūvējusi betona sienu gar Turcijas un Sīrijas robežu un vairs neļauj šķērsot robežu patvēruma meklētājiem no Sīrijas (izņemot medicīnas vajadzībām). No ES līdzekļiem finansētie bruņuautomobiļi Cobra II tagad patrulē līdzās robežmūriem.

1. Vai Komisija apzinās, ka varētu uzskatīt, ka tā ir palīdzējusi Turcijai nopietnos cilvēktiesību un starptautisko tiesību pārkāpumos, ja tiek pierādīts, ka ES finansēti Cobra II bruņuautomobiļi tiek izmantoti, lai (vardarbīgi) apturētu cilvēkus, kam nepieciešama starptautiskā aizsardzība, liedzot viņiem meklēt patvērumu Turcijā?

2. Vai Komisija varētu norādīt precīzus noteikumus, saskaņā ar kuriem tika nodrošināti bruņuautomobiļi Cobra II, un vai tas ir saderīgi ar IPA līdzekļu juridisko pamatu un LES 41. panta 2. punktu? Ja tā ir — vai Komisija var apstiprināt, ka šie transportlīdzekļi tiek izmantoti tikai tādos noteiktos apstākļos, par kuriem bija vienošanās un kā tika paredzēts 2011/2012?

3. Kāda uzraudzības sistēma ir izveidota, lai novērtētu Cobra II bruņuautomobiļu izmantošanu, un, otrkārt, kādas sankcijas ir paredzētas, ja ES finansētais projekts neatbilst līgumam?

Jautājuma oriģinālvaloda: EN
Pēdējā atjaunošana: 2018. gada 22. maijsJuridisks paziņojums - Privātuma politika