Parlamendi esitatud küsimus - O-000059/2018Parlamendi esitatud küsimus
O-000059/2018

ELi elevandiluuturu sulgemine salaküttimisega võitlemiseks

31.5.2018

Suuliselt vastatav küsimus O-000059/2018
komisjonile
Kodukorra artikkel 128
Louis Michel, Catherine Bearder, Gerben-Jan Gerbrandy, Frédérique Ries, fraktsiooni ALDE nimel

Ebaseadusliku elevandiluukaubanduse maht on alates 2007. aastast enam kui kahekordistunud. Salakütid tapavad hinnanguliselt 55 elevanti päevas. Salaküttimine ja salakaubavedu avaldavad otsest mõju liikidele ja ökosüsteemidele, ent kahjustavad ka julgeolekut, arengut, õigusriiki ja stabiilsust nendes Aafrika riikides, kus see probleem esineb. Lisaks on salaküttimine seotud korruptsiooni, organiseeritud kuritegevuse, relvastatud rühmituste rahastamise ja pargivahtide mõrvadega. USA, Hiina, Hongkong ja Ühendkuningriik on juba võtnud meetmeid oma turgude sulgemiseks, lubades vaid üksikuid erandeid, mille tingimused on palju rangemad kui praegu ELis kehtivad eeskirjad. Looduskaitserühmitused, rahvusvahelised organisatsioonid, teadlased ja Aafrika riikide ametivõimud paluvad ELil liidusisene turg sulgeda. Enam kui 1,2 miljoni kodaniku allkirjaga petitsioon elevandiluukaubanduse lõpetamiseks edastati komisjonile 2018. aasta märtsis. Parlament on korduvalt nõudnud Euroopa elevandiluuturu sulgemist ning nõukogu on nõudnud täiendavaid meetmeid elevandiluukaubanduse peatamiseks. Komisjon on alustanud avalikku konsultatsiooni, et selgitada välja, kas on vaja võtta rangemaid meetmeid.

1. Kas komisjon saab tagada, et praegune seaduslik elevandiluuturg ELis ei soodusta salaküttimist ega ebaseaduslikku kaubandust, arvestades asjaolu, et seaduslikul ja ebaseaduslikul teel hangitud elevandiluud on raske eristada? Kas komisjon tunneb samuti muret, et seaduslik kaubandus suurendab nõudlust ja takistab eeskirjade jõustamist?

2. Kas komisjoni hinnangul tõlgendatakse ja kohaldatakse liikmesriikides ühtselt kehtivaid ELi õiguslikke sätteid, mis käsitlevad elevandiluukaubandust ELi piires ja elevandiluu eksporti? Kui ei, siis milliseid täiendavaid meetmeid kavatseb komisjon võtta?

3. Kuidas kavatseb komisjon konkreetselt rakendada soovitusi, mis esitati rahvusvahelise koostöö ja arengu peadirektoraadi 2015. aastal koostatud uuringus „Rohkem kui elevandid“, eriti soovitust sulgeda riikides elevandiluuturud ja hävitada elevandiluuvarud, ja kas komisjon eraldab selleks otstarbeks rahalisi vahendeid?

4. Kas komisjon kavatseb sulgeda ELi elevandiluuturu, pidades silmas ELi võetud kohustust kaitsta bioloogilist mitmekesisust ja ettevaatuspõhimõtet? Milliseid teisi meetmeid kavatseb komisjon võtta, et teadvustada selle probleemi kiireloomulisust ja julgustada kolmandaid riike oma elevandiluuturge sulgema?