Pytanie poselskie - O-000069/2018Pytanie poselskie
O-000069/2018

Pozbawienie prawa do głosowania w UE

Pytanie wymagające odpowiedzi ustnej O-000069/2018
do Rady
art. 128 Regulaminu PE
Cecilia Wikström, Komisji Petycji

Procedura : 2018/2767(RSP)
Przebieg prac nad dokumentem podczas sesji
Dokument w ramach procedury :  
O-000069/2018
Teksty złożone :
O-000069/2018 (B8-0039/2018)
Głosowanie :
Teksty przyjęte :

Prawo do głosowania w wyborach należy do praw podstawowych wspólnych dla tradycji konstytucyjnych państw członkowskich i jest uznane w traktatach UE jako powiązane z prawem do udziału w życiu politycznym. Uczestnictwo w życiu demokratycznym UE i korzystanie z praw wyborczych przez obywateli UE mieszkających w innym państwie członkowskim często stanowi przedmiot petycji.

Sześć państw członkowskich UE (Cypr, Dania, Irlandia, Malta, Niemcy i Zjednoczone Królestwo) pozbawia swoich obywateli mieszkających za granicą prawa do głosowania w wyborach krajowych na podstawie założenia, że decyzje polityczne podejmowane w kraju pochodzenia ekspatriantów nie mają na nich wpływu. Te państwa członkowskie odbierają też swoim obywatelom prawo do głosowania w wyborach europejskich, jeżeli mieszkają na stałe w państwie trzecim, a dwa z nich (Irlandia i Zjednoczone Królestwo) robią tak nawet w odniesieniu do obywateli, którzy mają miejsce zamieszkania w UE. Niektóre państwa członkowskie (np. Hiszpania i Portugalia) nie są w stanie zapewnić możliwości głosowania z zagranicy lub zapewniają taką możliwość w stopniu niewystarczającym, co stanowi przeszkodę w korzystaniu z prawa do głosowania. Ograniczenie prawa obywateli do głosowania lub pozbawienie ich tego prawa, gdy przenoszą się do innego państwa UE, można postrzegać jako naruszenie swobody przemieszczania się zapisanej w prawie UE.

1. Czy Rada zamierza podjąć dalsze działania, aby w pełni chronić prawo obywateli UE mieszkających w innym państwie członkowskim UE do głosowania w wyborach i referendach odbywających się w ich kraju pochodzenia? W jaki sposób Rada planuje poprawić warunki, aby zapewnić im prawo do głosowania?

2. Czy, zwłaszcza w perspektywie zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego, Rada planuje zacieśnić współpracę i wymianę najlepszych praktyk między państwami członkowskimi w celu zagwarantowania prawa do głosowania osobom, które są go obecnie pozbawione?

3. Czy Rada zamierza zaproponować środki mające na celu umożliwienie obywatelom UE korzystania z prawa do głosowania w przyjmującym państwie członkowskim? Czy Rada może zagwarantować wszystkim obywatelom UE możliwość wyboru głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego albo w ich państwie członkowskim pochodzenia, albo w przyjmującym państwie członkowskim?

Ostatnia aktualizacja: 26 czerwca 2018
Informacja prawna - Polityka ochrony prywatności