Szóbeli választ igénylő kérdés: O-000084/2018 a Bizottság számára az eljárási szabályzat 128. cikke Petra Kammerevert, a Kulturális és Oktatási Bizottság nevében
Tárgy: a diplomák kölcsönös automatikus elismerésének előmozdítása
1. A tervezett „európai oktatási térség” 2025-ig történő megvalósítása érdekében milyen szerepet szán a Bizottság a tanulók szabad mozgásának?
2. Milyen konkrét hatásokat vár a Bizottság a nagyobb tanulási mobilitástól, különösen a szakképzés és -oktatás terén, és hogyan lehetne fellendíteni a tanulási mobilitást?
3. Tudna-e a Bizottság részletes tájékoztatást nyújtani arról, hogy a tagállamok között vannak-e érvényben a középfokú és felsőfokú diplomák és a külföldi tanulmányi időszakok kölcsönös és/vagy automatikus elismerésére vonatkozó, formális két- vagy többoldalú megállapodások nemzeti szinten, és ha igen, melyek ezek (pl. egyetemek közötti megállapodások, amelyeket elsősorban a két- és többoldalú megállapodások, valamint az automatikus uniós elismerési mechanizmusok hiánya miatt lettek szükségesek)?
4. Az iskolákat, a szakoktatást és a szakképzést illetően, illetve a felsőoktatásban milyen elismerési eljárások és eszközök léteznek már az oklevelek és a külföldi tanulmányi időszakok tekintetében, és melyek azok erősségei és gyengeségei? Van-e észrevehető különbség a tudományágak között?
5. Tud-e a Bizottság olyan, a tagállamok által indított két- vagy többoldalú projektről, amelynek célja az oktatás terén a mobilitás útjában álló akadályok csökkentése a lisszaboni egyezményt és a bolognai folyamatot követően? Milyen potenciális akadályokat és problémákat azonosítottak, illetve milyen megoldásokat találtak ezekben?
6. Hogyan tervezi a Bizottság az „európai oktatási térség” és az „európai felsőoktatási térség” közötti koordinációt az oklevelek elismerése tekintetében?
7. A Bizottság milyen előnyöket várna a közép- és felsőfokú diplomák, valamint a külföldi tanulmányi időszakok (beleértve az iskolai tanulmányi időszakokat is) uniós szintű automatikus elismerési mechanizmusától, és melyek lennének ennek legnagyobb kihívásai?
8. Hogyan lehetne a tagállamokat arra ösztönözni, hogy megállapodjanak egy esetleges jövőbeli automatikus elismerési mechanizmusról anélkül, hogy az „agyelszívástól” kellene tartaniuk?