Hajusraamatu tehnoloogiad ja plokiahelad ei ole mitte üksnes näidanud üles suurt potentsiaali olemasolevate väärtusahelate parandamisel, vaid need loovad ka uusi väärtusahelaid, mis vähendavad vahenduskulusid ja tehingutest tulenevaid vastuolusid ning aitavad lahendada usaldusküsimusi, järelevalveprobleeme ja läbipaistvusega seotud muresid.
Plokiahelate rakendusi on palju ja need hõlmavad paljusid eri sektoreid. Energiavõrgud, tervishoid, finantssektor, tarneahelad, transport, haridus, loomemajandus ja avalik sektor on vaid mõned võimalikest valdkondadest.
Selleks, et kasutada täielikult ära hajusraamatu tehnoloogiate potentsiaali tehnoloogilise ja ärimudeli neutraalsuse vaimus, on vaja paremini mõista nende peamisi alusomadusi, nagu detsentraliseeritud hajusandmebaasid, vahendajatest loobumine, andmete muutumatus ning loaga ja loata rakendused, samuti tehnoloogilisi võimalusi, mida need pakuvad sellistes valdkondades nagu arukad lepingud ja VKEde rahastamine müntide esmapakkumiste (Initial Coin Offering – ICO) abil. Hajusraamatu tehnoloogiad tekitavad aga lisaks oma potentsiaalile ka muresid seoses andmekaitse, küberturvalisuse, koostalitlusvõime, uute pettuseallikate ja keskkonnaküsimustega.
1. Kuidas kavatseb komisjon luua õiguskindluse keskkonna, mida on vaja selleks, et toetada Euroopas hajusraamatu tehnoloogiate ja plokiahelate arengut?
2. Milliseid algatusi kavatseb komisjon teha selleks, et luua ELis konkurentsivõimeline plokiahela ökosüsteem?