Tehnologija decentraliziranog vođenja evidencije transakcija i lanci blokova nisu samo pokazali veliki potencijal u poboljšanju postojećih vrijednosnih lanaca, već su stvorili nove vrijednosne lance koji smanjuju troškove posredovanja i troškove transakcija te riješili probleme u pogledu povjerenja, nadzora i transparentnosti.
Lanci blokova imaju široku primjenu i obuhvaćaju različite sektore. Energetske mreže, zdravstvo, financijski sektor, lanci opskrbi, prijevoz, obrazovanje, kreativne industrije i javni sektor samo su neki od mogućih područja.
Kako bi se u potpunosti iskoristio potencijal tehnologija decentraliziranog vođenja evidencije transakcija, u duhu tehnološke neutralnosti i neutralnosti poslovnih modela, moramo bolje razumjeti njegove ključne značajke kao što su decentralizirane distribuirane baze podataka, poslovanje bez posrednika, nepromjenjivost podataka, privatne i javne aplikacije kao i tehnološke mogućnosti koje nude u područjima kao što su pametni ugovori i financiranje malih i srednjih poduzeća putem inicijalnih ponuda povezanih s kriptovalutama (ICOs). Međutim, osim potencijala koji sa sobom nosi, tehnologija decentraliziranog vođenja evidencije transakcija potiče i pitanja u pogledu zaštite podataka, kibersigurnosti, interoperabilnosti, novih izvora prijevare i zaštite okoliša.
1. Na koji način Komisija planira osigurati pravnu sigurnost koja je potrebna za poticanje tehnologije decentraliziranog vođenja evidencije transakcija i lanaca blokova u Europi?
2. Koje inicijative Komisija planira poduzeti za stvaranje konkurentnog ekosustava lanaca blokova u Europskog uniji?