Technologie rozproszonego rejestru i łańcuchy bloków nie tylko kryją w sobie ogromny potencjał w zakresie usprawnienia już istniejących łańcuchów wartości, lecz tworzą również nowe łańcuchy wartości, które zmniejszają koszty pośrednictwa i koszty transakcyjne oraz rozwiązują kwestie zaufania, monitorowania i przejrzystości.
Łańcuchy bloków mają wiele zastosowań, które obejmują szeroki zakres sektorów. Sieci energetyczne, służba zdrowia, sektor finansowy, łańcuchy dostaw, transport, edukacja, przemysł kreatywny i sektor publiczny to tylko niektóre z możliwych pól zastosowania.
Aby w pełni wykorzystać potencjał technologii rozproszonego rejestru z zachowaniem neutralności technologicznej i neutralności modelu biznesowego, musimy lepiej zrozumieć ich zasadnicze cechy, takie jak zdecentralizowane i rozproszone bazy danych, przepływy funduszy z pominięciem pośrednictwa bankowego, niezmienność danych oraz zastosowania licencjonowane i nielicencjonowane, a także możliwości techniczne, które oferują w dziedzinach takich jak inteligentne umowy czy finansowanie MŚP dzięki ICO (Initial Coin Offering). Jednak oprócz swojego potencjału technologie rozproszonego rejestru budzą również obawy związane z ochroną danych, cyberbezpieczeństwem, interoperacyjnością, nowymi źródłami nadużyć i ochroną środowiska.
1. W jaki sposób Komisja zamierza stworzyć warunki pewności prawa, które są konieczne do rozwoju technologii rozproszonego rejestru i łańcuchów bloków w Europie?
2. Jakie inicjatywy Komisja podejmie, aby stworzyć w UE konkurencyjny ekosystem łańcuchów bloków?