Procedura : 2018/2775(RSP)
Przebieg prac nad dokumentem podczas sesji
Dokument w ramach procedury : O-000122/2018

Teksty złożone :

O-000122/2018 (B8-0001/2019)

Debaty :

PV 12/02/2019 - 24
CRE 12/02/2019 - 24

Głosowanie :

Teksty przyjęte :


Interpelacje
PDF 205kWORD 20k
12 listopada 2018
O-000122/2018
Pytanie wymagające odpowiedzi ustnej O-000122/2018
do Komisji
art. 128 Regulaminu PE
Dubravka Šuica, Guillaume Balas, Urszula Krupa, Catherine Bearder, Estefanía Torres Martínez, Martin Häusling, Piernicola Pedicini, Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności

 Przedmiot: Stosowanie marihuany w celach leczniczych
 Odpowiedź na posiedzeniu plenarnym 

Przegląd literatury naukowej dotyczącej medycznej marihuany dostarcza przekonujących i solidnych dowodów, że marihuana i kannabinoidy mają właściwości terapeutyczne: leczą przewlekły ból u osób dorosłych, działają jako antyemetyki w leczeniu spowodowanych chemioterapią mdłości lub wymiotów i łagodzą objawy spastyczności w stwardnieniu rozsianym. Ponadto w grudniu 2017 r. WHO oficjalnie zaleciła, aby kannabidiol (CBD), związek chemiczny występujący w marihuanie, nie był uznawany za substancję kontrolowaną na szczeblu międzynarodowym. W ramach procedury wzajemnego uznania jeden lek na bazie marihuany otrzymał pozwolenie na dopuszczenie do obrotu w 17 państwach członkowskich UE, ale żaden kraj w UE nie zezwala na palenie marihuany w celach leczniczych z uwagi na szkodliwość palenia dla zdrowia. Kwestia stosowania marihuany w celach leczniczych często jest łączona ze stosowaniem marihuany jako narkotyku rekreacyjnego, mimo iż te dwie kwestie należałoby oddzielić. Otoczenie regulacyjne ulega szybkim przemianom zarówno w UE, jak i na całym świecie. W związku z powyższym:

-Jakie działania podjęła dotychczas Komisja celem wsparcia wartościowych badań w zakresie leków na bazie marihuany? Jaki działania zamierza podjąć Komisja w odniesieniu do przyszłych badań i jakie fundusze przewidziała ona na cele badań w tym obszarze w ramach kolejnego 9. programu ramowego („Horyzont Europa”)? Czy zdaniem Komisji otoczenie regulacyjne w krajach UE sprzyja wartościowym badaniom w zakresie leczniczego stosowania marihuany?

-Nawet w państwach członkowskich, w których stosowanie marihuany w celach leczniczych jest legalne, istnieją duże rozbieżności, jeżeli chodzi o warunki dostępu, recepty, zakup, cenę i zwrot kosztów, a także jeżeli chodzi o poziom wiedzy wśród pracowników służby zdrowia na temat stosowania takich leków, co stanowi problem dla pacjentów. Czy Komisja uznaje, że powinna poprawić dostęp pacjentów do leczniczej marihuany?

-Czy Komisja zamierza ustanowić standardy dotyczące niefarmaceutycznej leczniczej marihuany, aby zagwarantować bezpieczeństwo konsumentów? Czy Komisja zbadała, jaki powinien być odpowiedni poziom tetrahydrokannabinolu (THC) w leczniczej marihuanie, tak aby zagwarantować bezpieczeństwo konsumentów?

Oryginalny język pytania: EN
Ostatnia aktualizacja: 29 listopada 2018Informacja prawna - Polityka ochrony prywatności