Negocjacje z Radą i Komisją w sprawie uprawnień śledczych Parlamentu: wniosek ustawodawczy
22.1.2019
Pytanie wymagające odpowiedzi ustnej O-000004/2019
do Komisji
art. 128 Regulaminu PE
Danuta Maria Hübner
Komisji Spraw Konstytucyjnych
W celu podjęcia działań następczych w związku z porozumieniem zawartym 10 października 2016 r. między przewodniczącą AFCO i sprawozdawcą Ramónem Jáureguim a słowacką prezydencją Rady i Komisją, w którym stwierdzono, że „w celu rozpoczęcia oficjalnych negocjacji konieczne jest przedstawienie nowego brzmienia projektu PE”, komisja AFCO przyjęła i 3 maja 2018 r. przesłała Radzie i Komisji, w formie dokumentu roboczego, nowe brzmienie wniosku dotyczącego rozporządzenia regulującego uprawnienia śledcze Parlamentu Europejskiego, zgodnie z art. 226 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE). Nowy tekst złożony z 25 artykułów oparto zarówno na różnych porozumieniach i rozwiązaniach wypracowanych podczas spotkań przeprowadzonych przez służby prawne trzech instytucji w 2017 r., jak i na sprawozdaniu Davida Martina przyjętym w 2014 r. Zawarto w nim szereg zmian umożliwiających usunięcie zastrzeżeń zgłoszonych przez Radę i Komisję, a jego jedynym celem i zamiarem było dotrzymanie wspomnianego zobowiązania, aby rozpocząć negocjacje z Radą i Komisją, do których w bieżącej kadencji jeszcze nie doszło. W piśmie z 25 października z odpowiedzią na dokument roboczy Rada formułuje jednak nową listę obaw i nie pozostawia pola do negocjacji. Stoi to w całkowitej sprzeczności z zawartą w dokumencie roboczym ideą ich otwarcia.
Biorąc pod uwagę, że obecna kadencja parlamentarna dobiega końca, a wszelkie możliwości negocjacji zostały wyczerpane, komisja AFCO pragnie wyrazić zdecydowany sprzeciw wobec podejścia prezentowanego przez Radę i Komisję, które po ponad czterech latach nieformalnych spotkań oraz wymiany pism i dokumentów nadal blokują oficjalne spotkanie, którego celem byłoby omówienie możliwych rozwiązań stwierdzonych problemów na szczeblu politycznym. Postawa Rady, która uporczywie odmawia zatwierdzenia mandatu politycznego otwierającego drogę do spotkań o charakterze politycznym, które umożliwiłyby rozstrzygnięcie najbardziej spornych kwestii i ustalenie, czy możliwe jest osiągnięcie porozumienia, stanowi wyraźny brak lojalnej współpracy w wykonywaniu mandatu wynikającego z traktatów (art. 226 TFUE).
Czy Komisja może wyjaśnić swoje instytucjonalne stanowisko w tej sprawie i wesprzeć wniosek Parlamentu do Rady, aby ta udzieliła swojej prezydencji jednoznacznego mandatu do negocjacji z Parlamentem i Komisją w celu osiągnięcia porozumienia umożliwiającego zakończenie procedury oraz ustanowienie odpowiednich ram prawnych dla wdrożenia uprawnień śledczych Parlamentu?
Przedłożone: 22.1.2019
Przekazane: 24.1.2019
Termin na udzielenie odpowiedzi: 31.1.2019