Pytanie poselskie - O-000011/2019Pytanie poselskie
O-000011/2019

Znaczenie infrastruktury miejskiej i zielonej - Europejski Rok Zielonych Miast 2020

6.2.2019

Pytanie wymagające odpowiedzi ustnej O-000011/2019
do Komisji
art. 128 Regulaminu PE
Sirpa Pietikäinen, Christel Schaldemose, Jadwiga Wiśniewska, Anneli Jäätteenmäki, Stefan Eck, Bas Eickhout, Eleonora Evi
Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności

Europejski Rok Zielonych Miast 2020 to inicjatywa platformy europejskich organizacji pozarządowych, która zrzesza organizacje zajmujące się różnymi kwestiami, od praw dzieci, osób niepełnosprawnych i starszych po osoby cierpiące na alergie i astmę, jak również organizacje sportowe, ekologiczne czy obywatelskie. Jej celem jest zwrócenie uwagi na fakt, że wprowadzenie przyrody do miast i zazielenienie naszych dzielnic to jedna z największych, choć niedostatecznie wykorzystanych szans na to, by podnieść jakość życia obywateli europejskich, zwiększyć ilość i jakość badań i rozwoju innowacji, zachęcić obywateli do podejmowania działań w swoich dzielnicach i do ich rewitalizacji, stworzyć kulturę dostrzegania wartości obszarów zielonych, zwiększyć liczbę projektów dotyczących zielonej infrastruktury, połączyć istniejące inicjatywy, wymieniać się najlepszymi praktykami między państwami członkowskimi, stworzyć plan działania na rzecz zazielenienia miast europejskich do 2030 r. i wreszcie połączyć wszystkie inicjatywy realizowane w dziedzinie zielonej infrastruktury, wymieniać się najlepszymi praktykami i dać impuls ogólnemu programowi działań na szczeblu lokalnym, krajowym i unijnym.

Zielona infrastruktura może być prostą i racjonalną kosztowo odpowiedzią na wiele wyzwań stojących przed środowiskiem miejskim, takich jak ekstremalne warunki pogodowe, różnorodność biologiczna, zatrzymywanie CO2, zanieczyszczenie i zagrożenia dla zdrowia.

 Czy Komisja zamierza ustanowić w 2020 r. rok tematyczny, który byłby poświęcony zielonym miastom i zwróciłby uwagę na rolę zielonej infrastruktury w środowisku miejskim, lub przynajmniej zamierza wesprzeć jego ustanowienie?

 W jaki sposób Komisja ułatwia obecnie wymianę najlepszych i innowacyjnych praktyk między państwami członkowskimi i miastami w zakresie zazieleniania środowiska miejskiego? Czy zdaniem Komisji istnieje możliwość zacieśnienia współpracy w tym zakresie?

Przedłożone: 6.2.2019

Przekazane: 8.2.2019

Termin na udzielenie odpowiedzi: 15.2.2019

Ostatnia aktualizacja: 8 lutego 2019
Informacja prawna - Polityka ochrony prywatności