A növények szabadalmazhatósága és az alapvető biológiai folyamatok
9.9.2019
Szóbeli választ igénylő kérdés: O-000026/2019
a Bizottság számára
az eljárási szabályzat 136. cikke
Norbert Lins
a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Bizottság nevében
A növényekhez való akadálymentes hozzáférés alapvető fontosságú az európai növénynemesítési ágazat és a mezőgazdasági termelők innovációs kapacitása, valamint növényeink genetikai sokfélesége és az uniós polgárok egészsége szempontjából.
2015-ben az Európai Szabadalmi Hivatal (ESZH) kibővített fellebbezési tanácsa kimondta, hogy a lényegében biológiai eljárásokkal előállított termékek, mint például a növények, a vetőmagok, az őshonos tulajdonságok és a gének szabadalmazhatók. E határozat alapján egy brokkoli és a paradicsomfajtát hatékonyan szabadalmaztattak (G2/12 (paradicsom) és G2/13 (brokkoli) ügy).
Erre válaszul az Európai Parlament 2015. december 17-én állásfoglalást[1] fogadott el, amelyben kérte a növényekre vonatkozó szabadalmi jog tisztázását. A Bizottság 2016. november 8-i nyilatkozatában kijelentette, hogy soha nem állt szándékában szabadalmat kiadni olyan természetes tulajdonságokra, amelyeket lényegében biológiai eljárások, például keresztezés és szelekció révén juttatnak be növényekbe. Valamennyi tagállam támogatta ezt az olvasatot, és az Európai Szabadalmi Hivatal igazgatótanácsa végül módosította szakpolitikáját annak érdekében, hogy ne adjon ki szabadalmakat a lényegében biológiai eljárásokból származó termékekre.
Sajnálatos módon az Európai Szabadalmi Hivatal műszaki fellebbezési tanácsa 2018. december 18-án elutasította ezt a határozatot, azzal érvelve, hogy az Európai Szabadalmi Egyezmény elsőbbséget élvez az ESZH végrehajtási szabályaival szemben, és ezért a növényekre vonatkozó szabadalmak megadhatók.
Ekkor az ESZH elnöke a kibővített fellebbezési tanácstól végső ítéletet kért a kérdés lezárása érdekében. Harmadik felek 2019. október 1-ig jogosultak írásbeli nyilatkozatot benyújtani az ügyről a kibővített fellebbezési tanácshoz.
Szándékában áll-e a Bizottságnak írásbeli nyilatkozatot benyújtani az Európai Szabadalmi Hivatal kibővített fellebbezési tanácsához az európai növénynemesítési ágazat innovációs kapacitása és az általános közérdek védelme érdekében?
Milyen intézkedéseket tervez a Bizottság annak biztosítására, hogy a természetes eljárásokból származó termékek ne legyenek szabadalmaztathatók?
Előterjesztve: 9.9.2019
Továbbítva: 11.9.2019
A válaszadás határideje: 18.9.2019
- [1] HL C 399., 2017.11.24., 188. o.