Adam Farkas, který od roku 2011 vykonává funkci výkonného ředitele Evropského orgánu pro bankovnictví (EBA), se v únoru 2020 ujme funkce generálního ředitele Asociace finančních trhů v Evropě (AFME), jedné z nejvlivnějších lobbistických skupin působících ve finančním odvětví.
Podle článku 16 služebního řádu úředníků Evropské unie však úředníci EU nesmí v průběhu 12 měsíců od skončení služebního poměru lobbovat u svého bývalého orgánu. Pokud případná nová pracovní pozice navíc „souvisí s prací, kterou úředník vykonával v průběhu posledních tří let služby, a pokud by uvedená činnost mohla vést ke střetu s oprávněnými zájmy orgánu, může orgán oprávněný ke jmenování (...) úředníkovi takovou činnost zakázat nebo vydat souhlas za určitých podmínek, které považuje za přiměřené“.
Požadavky, které s ohledem na budoucí post Adama Farkase stanovil orgán EBA, nejsou příliš přísné ani konkrétní a je téměř nemožné ověřit jejich dodržování v praxi. Nijak se v nich neřeší ani skutečnost, že zájmové skupiny mohou úředníkům regulačních orgánu nabídnout za jejich nepřiměřenou shovívavost dobře placená místa.Z výše uvedených důvodů tento případ „otáčivých dveří“ ohrožuje dobré jméno našich institucí a podkopává důvěru občanů v evropské orgány.
Domnívá se Komise, že odchod pana Farkase na nové místo je v souladu s jejími přísnými etickými standardy? Zastává Komise názor, že pan Farkas by měl zůstat ve své funkci až do konce ledna, přestože nyní vyvstaly vážné pochybnosti o jeho smyslu pro povinnost a loajalitě?Bude se Komise snažit přesvědčit orgán EBA, aby panu Farkasovi v odchodu na nové místo zabránil? Co hodlá Komise učinit pro to, aby byly etické standardy, jež stanovila, uplatňovány ve všech jejích institucích a agenturách a zabránila dalším případům otáčivých dveří, které by podkopávaly důvěru občanů v evropské orgány?