Adam Farkas, od leta 2011 izvršni direktor Evropskega bančnega organa (v nadaljnjem besedilu: EBA), se bo februarja 2020 pridružil Združenju za finančne trge v Evropi (v nadaljnjem besedilu: AFME), ki je ena od glavnih lobističnih skupin finančnega sektorja, na mestu glavnega izvršnega direktorja.
V skladu s členom 16 Kadrovskih predpisov Evropske unije je prepovedano, da bi se uradniki EU v obdobju 12 mesecev po prenehanju delovnega razmerja začeli ukvarjati z lobiranjem ali zastopanjem interesov pri osebju svoje nekdanje institucije. Če je dejavnost povezana z delom, ki ga je uradnik opravljal v zadnjih treh letih, in bi lahko bila v nasprotju z legitimnimi interesi institucije, lahko organ za imenovanja ob upoštevanju interesov službe uradniku poleg tega prepove oziroma dovoli opravljanje dejavnosti pod pogoji, ki se mu zdijo primerni.
Zahteve, ki jih EBA postavlja Adamu Farkasu glede nove zaposlitve, so nezahtevne, nejasne in jih je skoraj nemogoče preveriti v praksi. Prav tako ne obravnavajo razmišljanja, da lahko interesne skupine nagradijo regulatorje za pretirano prizanesljivost tako, da jim ponudijo dobro plačana delovna mesta. Ta primer vrtljivih vrat ogroža integriteto naših institucij, resno pa ogroža tudi zaupanje državljanov v evropske institucije.
Ali Komisija meni, da menjava delovnega mesta Adama Farkasa ustreza visokim etičnim standardom? Ali Komisija meni, da bi moral Adam Farkas ostati na svojem položaju do konca januarja, čeprav je zaupanje v njegovo pripadnost in zvestobo dodobra omajano? Ali bo Komisija zahtevala od EBA, naj prepreči menjavo položaja Adama Farkasa? Kako namerava Komisija v praksi uveljaviti svoje etične standarde v vseh svojih institucijah in agencijah ter preprečiti, da bi nadaljnji primeri vrtljivih vrat ogrožali zaupanje državljanov v naše institucije?