Uniwersalna ładowarka do przenośnych urządzeń radiowych
10.12.2019
Pytanie wymagające odpowiedzi ustnej O-000047/2019
do Komisji
Art. 136 Regulaminu
Róża Thun und Hohenstein, Antonius Manders, Andreas Schwab, Edina Tóth, Maria da Graça Carvalho
w imieniu grupy PPE
Od ponad 10 lat posłowie do Parlamentu Europejskiego prowadzą kampanię na rzecz uniwersalnej ładowarki do przenośnych urządzeń radiowych, w tym telefonów komórkowych, tabletów, czytników książek elektronicznych, inteligentnych aparatów fotograficznych, elektroniki użytkowej i innych urządzeń elektronicznych średniej i małej wielkości. Pomimo wysiłków Komisji dobrowolne porozumienia między podmiotami branżowymi nie przyniosły zadowalających rezultatów. Uważa się, że prawie każde gospodarstwo domowe w UE zgromadziło kilka starych ładowarek, które według szacunków generują ponad 51.000 ton odpadów elektronicznych rocznie. Konsumenci są zobowiązani do zakupu nowej ładowarki z każdym nowym urządzeniem. W czasie podróży są oni skutecznie zmuszani do zabierania ze sobą różnych ładowarek do podobnych urządzeń. Ogranicza to swobodę przemieszczania się obywateli UE, ich pełne uczestnictwo w życiu społecznym oraz powoduje niepotrzebny ślad środowiskowy.
Istnieje pilna potrzeba podjęcia przez UE działań w tej sprawie. Potrzebujemy pilnego przyjęcia standardu uniwersalnej ładowarki do przenośnego sprzętu radiowego. Dlatego też wzywamy Komisję do rozpoczęcia działań w tej sprawie poprzez przyjęcie – do lipca 2020 r. – aktu delegowanego uzupełniającego dyrektywę 2014/53/UE w sprawie urządzeń radiowych, który wprowadziłby uniwersalną ładowarkę.
- 1.Kiedy Komisja przedstawi wyniki oceny skutków wprowadzenia uniwersalnych ładowarek do telefonów komórkowych i innych kompatybilnych urządzeń?
- 2.Zastosowanie technologii ładowania bezprzewodowego wiąże się z dodatkowymi potencjalnymi korzyściami. W jaki sposób Komisja zamierza zapewnić interoperacyjność różnych ładowarek bezprzewodowych z różnymi przenośnymi urządzeniami radiowymi?
- 3.Czy Komisja rozważa podjęcie inicjatyw legislacyjnych mających na celu zwiększenie ilości kabli i ładowarek poddawanych recyklingowi w państwach członkowskich?
- 4.W jaki sposób Komisja zadba o to, by konsumenci nie byli zobowiązani do kupowania za każdym razem nowych ładowarek, zmniejszając w ten sposób ich ślad środowiskowy?
Przedłożone: 10/12/2019
Termin ważności: 11/03/2020