Parlamendi esitatud küsimused
PDF 48kWORD 10k
6. jaanuar 2020
O-000001/2020
Suuliselt vastatav küsimus
komisjonile
Kodukorra artikkel 136
Tanja Fajon, Ádám Kósa, Janusz Lewandowski, Dimitrios Papadimoulis, Stelios Kouloglou, Helmut Scholz, Romana Tomc, Ernest Urtasun, Martina Michels, Annie Schreijer-Pierik, Kateřina Konečná, Milan Zver, Monika Beňová, Viktor Uspaskich, Clare Daly, Loucas Fourlas, Ljudmila Novak, Miroslav Číž, Marie Toussaint, Jackie Jones, Peter Pollák, Robert Hajšel, Tudor Ciuhodaru, Radan Kanev, Mircea-Gheorghe Hava, Petros Kokkalis, Stanislav Polčák, Michal Wiezik, Franc Bogovič, Vladimír Bilčík, José Ramón Bauzá Díaz, Dennis Radtke, Róża Thun und Hohenstein, Martin Hojsík, Traian Băsescu, Maria Walsh, Luke Ming Flanagan, Mick Wallace, Martina Anderson, Marc Botenga, Seán Kelly
 Teema: Veekriis Bulgaarias

Viimastel aastatel on Bulgaaria veetaristusse investeeritud sadu miljoneid eurosid, sealhulgas märkimisväärne summa Euroopa fondidest. 2019. aasta jõulupühade ajal puudus juurdepääs joogiveele peaaegu 130 000 Bulgaaria kodanikul, kusjuures veerežiim on muutumas üha rangemaks ja puuduvad väljavaated kriisile lahendus leida. Need kodanikud seisavad silmitsi otseste terviseohtude ja pikaajaliste majanduslike ohtudega.

 

Tegemist ei ole loodusõnnetuse tagajärgedega, vaid selle põhjuseks on kaua aega kestnud joogivee tööstuse vajaduste rahuldamiseks ärakasutamine Bulgaaria ühes suurimas linnas Pernikus. See ärakasutamine on kestnud juba kuid, hoolimata linna ainsa veeallika – Studena tammi – pidevalt langevast tasemest.

 

Perniku probleem ei ole siiski eraldiseisev. Riigi suuruselt kümnenda linna Shumeni kodanikud on elanud aastakümneid ilma juurdepääsuta joogiveele. Praktikas kehtib sama ka Varna kohta, mis on suuruselt kolmas linn ja turismitööstuse keskus. Kahjuks võtaks nende linnade ja külade loetlemine, millel puudub juurdepääs joogiveele, liiga palju lehekülgi.

 

Juurdepääs joogiveele on ELi kodanike õigus. See on Euroopa kodanikualgatuse teema ja seda on selgesõnaliselt tunnustatud ÜRO Peaassamblee 28. juuli 2010. aasta resolutsioonis 64/292. Selle õiguse rikkumine ja Euroopa rahaliste vahendite ebatõhus kasutamine ei ole ainult Perniku või Bulgaaria probleemid. See on kogu Euroopa probleem.

Sellega seoses sooviksime esitada järgmised küsimused:

 

Kas komisjon on valmis põhjalikult läbi vaatama veekriisi põhjused?

Kas komisjon on valmis abistama asjaomaseid Bulgaaria institutsioone, et tagada Bulgaaria kodanike joogiveele juurdepääsu õigus?

Kas komisjon suudab tagada, et järgmisel programmitöö perioodil jälgitakse rangelt neid veeprojekte, mis on alles planeerimis- ja projekteerimisetapis, et tagada käegakatsutavate tulemuste saavutamine?

Kas komisjon teavitab rikkumise korral Euroopa Prokuratuuri vahendite vastutustundetust kulutamisest veeprojektidele?

Esitatud: 06/01/2020

Tähtaeg: 07/04/2020

Keel, milles küsimus esitati: EN
Viimane päevakajastamine: 19. veebruar 2020Õigusteave - Privaatsuspoliitika