Nielegalne przedmioty drukowane w technologii 3D
Pytanie wymagające odpowiedzi ustnej O-000002/2020
do Komisji
Art. 136 Regulaminu
Lucy Nethsingha
w imieniu Komisji Prawnej
Druk 3D jest technologią o dużym potencjale gospodarczym dla przedsiębiorstw europejskich, zwłaszcza dla małych innowacyjnych firm, a wiele krajów zaczęło przyjmować strategie wspierające jej rozwój. Z technologią tą wiążą się jednak również pewne kwestie natury prawnej i etycznej. Różne analizy Komisji ujawniły luki w prawodawstwie UE, jeżeli chodzi o stosowanie druku 3D. Ostatnie tragiczne wydarzenia wzbudziły niepokój i potwierdziły potrzebę podjęcia działań na szczeblu UE. 9 października 2019 r. w niemieckiej miejscowości Halle dwie osoby zginęły, a kolejne dwie zostały ranne w wyniku ataku mężczyzny, który próbował wtargnąć do lokalnej synagogi podczas żydowskiego święta Jom Kipur. Napastnik posługiwał się bronią wydrukowaną w technologii 3D, której projekt umieścił na Twitterze. W swoim sprawozdaniu, przyjętym później przez Parlament w formie rezolucji dnia 3 lipca 2018 r. [1] , Komisja Prawna (JURI) wyraziła zaniepokojenie nie tylko w związku z wykorzystywaniem druku 3D do wytwarzania broni, materiałów wybuchowych, narkotyków i innych szkodliwych produktów, ale także w związku z problemami dotyczącymi odpowiedzialności cywilnej i naruszeń praw własności intelektualnej. Z uwagi na pilny charakter sprawy komisja JURI zwraca się do Komisji z następującymi pytaniami:
- 1.W jaki sposób Komisja zamierza rozwiązać problemy wynikające z wykorzystania nielegalnych przedmiotów drukowanych w technologii 3D?
- 2.Czy Komisja zamierza podjąć jakiekolwiek działania (ustawodawcze) w oparciu o bieżące i dotychczasowe badania i oceny? A jeżeli tak, to jakich środków UE będzie to jej zdaniem dotyczyć?
- 3.Jaki jest harmonogram działań, które zamierza podjąć Komisja? W jaki sposób Komisja zagwarantuje odpowiednio wczesną reakcję?
- 4.Jakie postępy poczyniono w odniesieniu do działań, które Komisja zobowiązała się podjąć w następstwie rezolucji Parlamentu z 2018 r.?
Przedłożone: 06/01/2020
Termin ważności: 07/04/2020
- [1] Rezolucja Parlamentu Europejskiego z dnia 3 lipca 2018 r. w sprawie drukowania przestrzennego – wyzwania w dziedzinach praw własności intelektualnej oraz odpowiedzialności cywilnej (Teksty przyjęte, P8_TA(2018)0274)