Szóbeli választ igénylő kérdés O-000006/2020
a Tanács számára
az eljárási szabályzat 136. cikke
Evelyn Regner a Nőjogi és Esélyegyenlőségi Bizottság nevében
Tárgy: Az Európai Unió prioritásai az ENSZ nők helyzetével foglalkozó bizottságának 64. ülésszakára vonatkozóan
2020. március 16. és 18. között a Parlament Nőjogi és Esélyegyenlőségi Bizottságának küldöttsége részt vesz az ENSZ nők helyzetével foglalkozó bizottságának 64. ülésszakán (UN CSW64). Az ENSZ nők helyzetével foglalkozó bizottságának 64. ülésszaka a Pekingi Nyilatkozat és a Pekingi Cselekvési Platform végrehajtásának, a Közgyűlés 23. rendkívüli ülésszaka eredményeinek, valamint a 2030-ig tartó időszakra vonatkozó fenntartható fejlesztési menetrend teljes körű megvalósításának felülvizsgálatára és értékelésére fog összpontosítani. Az ENSZ nők helyzetével foglalkozó bizottságának 64. ülésszakán a kormányok várhatóan politikai nyilatkozatot fogadnak el a Pekingi Cselekvési Platform 25. évfordulója alkalmából. 25 évvel e platform elfogadása után a nők jogai és a nemek közötti egyenlőség még mindig nem valósultak meg teljes mértékben. A nők Európában és világszerte még mindig az alábbiakkal szembesülnek:
– gazdasági egyenlőtlenségek, ideértve a munkaerő-piaci nemi szegregációt, a szegényebb környezetből származó nők hiányát a munkaerőpiacon, valamint a nemek közötti bér- és nyugdíjszakadékot;
– erőszak (beleértve a fizikai, érzelmi, szexuális, gazdasági és kényszerítő erőszakot);
– visszalépések a jogaik (beleértve a szexuális és reproduktív egészséget és jogokat) és a tartósan fennálló sztereotípiák terén;
– egyenlő arányú férfi-női részvétel hiánya a döntéshozatalban.
Most új – nagyobb ambícióval, nagyobb elszámoltathatósággal és jelentős forrásokkal járó – kötelezettségvállalásra van szükség.
Kifejtené a Tanács az ENSZ nők helyzetével foglalkozó bizottságának 64. ülésszakára tervezett európai uniós nyilatkozatok főbb pontjait, valamint azt, hogy hogyan építik be ezekbe a Parlament prioritásait? Hogyan fogja biztosítani, hogy az uniós megközelítés szilárd és összehangolt legyen, és hogy ez a politikai nyilatkozat ambiciózus és határozott kötelezettségvállalást tartalmazzon? Milyen konkrét intézkedéseket fog javasolni annak biztosítása érdekében, hogy tényleges előrelépés történjen a nemek közötti egyenlőség terén, a jelenlegi elnökség prioritásait követve, amelyek között szerepel a nők társadalmi és munkaerő-piaci szerepvállalásának növelése?
Milyen lépéseket fog tenni annak biztosítása érdekében, hogy az EU és tagállamai fokozzák a Pekingi Cselekvési Platform és a Peking + 5 politikai nyilatkozat végrehajtása iránti elkötelezettségüket azáltal, hogy a nemek közötti egyenlőségre vonatkozó célokat beépítik a vonatkozó jövőbeli uniós stratégiákba és szakpolitikai folyamatokba, így a gazdasági és költségvetési politikákba is? Konkrétan milyen új lépéseket készül tenni annak érdekében, hogy a nemek közötti egyenlőség szempontját valamennyi uniós politikában és programban érvényesítsék?
Hogyan fogja továbbfejleszteni együttműködését a civil társadalommal, különösen a nőszervezetekkel a Pekingi Cselekvési Platform célkitűzéseinek elérése és az ENSZ nők helyzetével foglalkozó bizottságának 64. ülésszakán képviselendő uniós álláspont előkészítése érdekében?