Procedūra : 2019/2915(RSP)
Dokumenta lietošanas cikls sēdē
Dokumenta lietošanas cikls : O-000008/2020

Iesniegtie teksti :

O-000008/2020 (B9-0007/2020)

Debates :

PV 10/02/2020 - 12
CRE 10/02/2020 - 12

Balsojumi :

Pieņemtie teksti :


Deputātu jautājumi
PDF 42kWORD 10k
2020. gada 23. janvāris
O-000008/2020
Jautājums, uz kuru jāatbild mutiski
Komisijai
Reglamenta 136. pants
Petra De Sutter
Iekšējā tirgus un patērētāju aizsardzības komitejas vārdā
 Atbilde plenārsēdē 
 Temats: Automatizēti lēmumu pieņemšanas procesi: patērētāju aizsardzības un preču un pakalpojumu brīvas aprites nodrošināšana

Pašreiz piedzīvojam mākslīgā intelekta (MI) tehnoloģiju un automatizētas lēmumu pieņemšanas sistēmu strauju attīstību. Nākotnē sagaidāmie lietojumi, iespējas un problēmas ir ļoti daudzi un aptver gandrīz visas iekšējā tirgus nozares.

To piedāvātais inovatīvu un kvalitatīvāku produktu un pakalpojumu potenciāls ir milzīgu, taču, lai šo potenciālu pilnībā izmantotu, ir jārisina arī dažādas problēmas:

Ir jāgarantē patērētāju izvēle, uzticēšanās un labklājība. Pakalpojumi un preces, kurās izmanto mākslīgo intelektu un automatizētu lēmumu pieņemšanu, rada risku, ka patērētāji var tikt maldināti, diskriminēti vai pat tiem tiek nodarīts kaitējums, piemēram, saistībā ar diferencētām cenām vai automatizētiem profesionālajiem pakalpojumiem, ko sniedz bez cilvēka kvalificētas profesionālās uzraudzības.

Lai nodrošinātu brīvu apriti visā vienotajā tirgū un lai uzņēmumi un patērētāji būtu aizsargāti pret kaitējumu un saņemtu kompensāciju nodarīta kaitējuma gadījumā, iespējams, vajadzētu pielāgot spēkā esošo ES produktu drošuma un atbildības regulējumu, kas attiecas uz jauniem MI radītiem produktiem un pakalpojumiem. Tas ir īpaši svarīgi gadījumos, kad produktiem un pakalpojumiem ir automatizētas lēmumu pieņemšanas spējas un kad kompetentajām iestādēm, uzņēmumiem un patērētājiem nav piekļuves skaidrai informācijai par to, kā tika pieņemts lēmums. Šajā gadījumā pārredzamību var nodrošināt, vienīgi atceļot pierādīšanas pienākumu.

Lai palīdzētu Eiropas uzņēmumiem konkurēt pasaules mērogā, izšķiroša nozīme būs standartu un mērķu turpmākai noteikšanai, tostarp attiecībā uz datu kvalitāti, un neobjektivitātes novēršanai visās datu kopās, ieviešot aizsardzības pasākumus algoritmisko lēmumu pieņemšanas izstrādē un testēšanā.

Kā Komisija plāno: a) nodrošināt patērētāju aizsardzību pret negodīgu un/vai diskriminējošu komercpraksi vai pret riskiem, ko rada MI virzīti profesionālie pakalpojumi; b) nodrošināt lielāku pārredzamību pār šiem procesiem; un c) nodrošināt, ka automatizētā lēmumu pieņemšanas procesā tiek izmantotas tikai augstas kvalitātes un objektīvas datu kopas?

Kādas iniciatīvas Komisija īstenos, lai nodrošinātu, ka ES drošības un atbildības regulējums atbilst paredzētajam mērķim, un lai piešķirtu tirgus uzraudzības iestādēm un citām kompetentajām iestādēm atbilstošus līdzekļus un pilnvaras rīkoties?

Iesniegšanas datums: 23/01/2020

Termiņš: 24/04/2020

Jautājuma oriģinālvaloda: EN
Pēdējā atjaunošana: 2020. gada 29. janvārisJuridisks paziņojums - Privātuma politika