Parlamentní otázky
PDF 48kWORD 10k
21. února 2020
O-000017/2020
Otázka k ústnímu zodpovězení  O-000017/2020
Komisi
článek 136 jednacího řádu
Kati Piri, Tanja Fajon, Tonino Picula, Andreas Schieder
za skupinu S&D
 Předmět: Maďarská snaha ovlivňovat sdělovací prostředky ve Slovinsku a Severní Makedonii

Slovinský webový portál Necenzurirano nedávno zveřejnil podrobnosti o politické zpravodajské operaci, které potvrzují tvrzení reportáže severomakedonského televizního kanálu TV Nova ze dne 8. května 2018 nazvané „Orbán se snaží zachránit Gruevského tlampače“. Maďarští vedoucí představitelé provedli s využitím slovinských bank a pomocníků mezinárodní operaci, která má shromažďovat politické zpravodajské informace a podpořit sdělovací prostředky, jež jsou ve spojení se severomakedonskou opoziční stranou VMRO-DPMNE. Cílem operace je odstranit ve volbách dne 12. dubna 2020 vládu premiéra Zaeva a ukončit Prespanskou dohodu. Klíčovou úlohu sehráli majitelé několika maďarských sdělovacích prostředků blízkých Slovinské demokratické straně (SDS) Janeze Janši, financovaných společnostmi spřízněnými s premiérem Orbánem. Portál Necenzurirano získal údaje a informace, které dokazují, že nejméně tři společnosti s úzkou vazbou na Fidesz vydělaly v jednom bodě své činnosti v srpnu 2018 4 miliony EUR, z nichž 1,5 milionu EUR zůstalo ve Slovinsku a 2,5 milionu EUR bylo převedeno do Severní Makedonie. Slovinská asociace novinářů konstatovala, že pokusy o diskreditaci severomakedonské vlády a intenzita útoků se vyostřily natolik, že se staly hrozbou pro svobodu sdělovacích prostředků a demokracie.

1. Jak může Komise zajistit, aby se členské státy nevměšovaly do demokratického procesu v kandidátských zemích a dalších členských státech? Jak může zabránit opakování podobného vměšování v budoucnu?

2. Požádala Komise či hodlá požádat delegaci EU ve Skopje nebo své zastoupení v Lublani, aby záležitost prošetřily? Budou příslušná zjištění zveřejněna?

3. Přijme Komise vhodná opatření, kterými přinutí Google, Facebook a další technologické giganty, aby uváděly právní subjekt, který zaplatil za obsah a reklamu a je odpovědný za šíření falešných zpráv (jak učinila v reakci na případ společnosti Cambridge Analytica)?

4. Obrátí se Komise na maďarskou vládu s otázkou, zda se vměšovala do demokratického procesu v kandidátské zemi a v členském státě?

5. Jak Komise hodnotí dopad uvedených událostí na svobodu sdělovacích prostředků v Severní Makedonii a Slovinsku?

Předložení: 21/02/2020

Platná do: 22/05/2020

Jazyk, v němž byla otázka vznesena: EN
Poslední aktualizace: 10. listopadu 2020Právní upozornění - Ochrana soukromí