Parlamendi esitatud küsimused
PDF 42kWORD 10k
21. veebruar 2020
O-000017/2020
Suuliselt vastatav küsimus  O-000017/2020
komisjonile
Kodukorra artikkel 136
Kati Piri, Tanja Fajon, Tonino Picula, Andreas Schieder
fraktsiooni S&D nimel
 Teema: Ungari sekkumine Sloveenia ja Põhja-Makedoonia ajakirjandusse

Sloveenia veebiportaal Necenzurirano avaldas hiljuti poliitilise luureoperatsiooni üksikasjad, kinnitades Põhja-Makedoonia telekanali TV Nova 8. mai 2018. aasta aruandes „Orbán näeb vaeva Gruevski valjuhääldite päästmise nimel“ esitatud väiteid. Ungari juhid korraldasid Sloveenia pankade ja abistajate abil rahvusvahelise operatsiooni, et koguda poliitilist teavet ja toetada meediaväljaandeid, kellel on sidemed Põhja-Makedoonia opositsiooniparteiga VMRO-DPMNE. Operatsiooni eesmärk on kukutada 12. aprilli 2020. aasta valimistel võimult peaminister Zaevi valitsus ja lõpetada Prespa kokkulepe. Võtmerolli täitsid Janez Janša Sloveenia Demokraatliku Parteiga (SDS) tihedalt seotud Ungari meediaväljaannete omanikud, keda rahastasid peaminister Orbáni lähedal asuvad ettevõtjad. Necenzurirano sai andmeid ja teavet, mis tõendasid, et vähemalt kolm ettevõtjat, kellel on tihedad sidemed Fidesziga, teenisid oma tegevuse ühes etapis 2018. aasta augusti seisuga 4 miljonit eurot, millest 1,5 miljonit eurot jäi Sloveeniasse ja 2,5 miljonit eurot kanti üle Põhja-Makedooniasse. Sloveenia Ajakirjanike Liit leidis, et Põhja-Makedoonia valitsuse diskrediteerimise katsed ja rünnakute intensiivsus on läinud nii kaugele, et kujutavad endast ohtu meediavabadusele ja demokraatiale.

1. Kuidas saab komisjon tagada, et liikmesriigid ei sekku kandidaatriikide ja teiste liikmesriikide demokraatlikesse protsessidesse ning kuidas saab ta tulevikus sarnaseid sekkumisi ära hoida?

2. Kas komisjon on palunud või palub ELi delegatsioonil Skopjes / komisjoni esindusel Ljubljanas asja uurida ja kas selle uurimise järeldused avalikustatakse?

3. Kas komisjon kavatseb võtta asjakohaseid meetmeid, et kohustada Google’it, Facebooki ja teisi tehnoloogiahiiglasi nimetama juriidilist isikut, kes maksis sisu ja reklaami eest ning vastutab libauudiste levitamise eest (nagu ta tegi Cambridge Analytica juhtumi puhul)?

4. Kas komisjon küsib Ungari valitsuselt, kas ta on sekkunud kandidaatriigi ja liikmesriigi demokraatlikesse protsessidesse?

5. Kuidas hindab komisjon nende sündmuste mõju meediavabadusele Põhja-Makedoonias ja Sloveenias?

Esitatud: 21/02/2020

Tähtaeg: 22/05/2020

Keel, milles küsimus esitati: EN
Viimane päevakajastamine: 10. november 2020Õigusteave - Privaatsuspoliitika