Parlamentiniai klausimai
PDF 46kWORD 10k
2020 m. vasario 21 d.
O-000017/2020
Klausimas, į kurį atsakoma žodžiu  O-000017/2020
Komisijai
Darbo tvarkos taisyklių 136 straipsnis
Kati Piri, Tanja Fajon, Tonino Picula, Andreas Schieder
S&D frakcijos vardu
 Tema: Dėl Vengrijos kišimosi į Slovėnijos ir Šiaurės Makedonijos žiniasklaidą

Slovėnijos interneto portalas „Necenzurirano“ neseniai paskelbė išsamią informaciją apie politinę žvalgybos operaciją, patvirtindamas teiginius, išdėstytus 2018 m. gegužės 8 d. Šiaurės Makedonijos televizijos kanalo TV Nova ataskaitoje „Orbano veiksmai siekiant išsaugoti N.Grujevskio ruporus“. Vengrijos vadovai, pasinaudodami Slovėnijos bankais ir pagalbininkais, parengia tarptautinio masto operaciją, sutelkdami politinę žvalgybą ir paramą žiniasklaidos priemonėms, turinčioms ryšių su Šiaurės Makedonijos opozicine partija VMRO-DPMNE. Šios operacijos tikslas – 2020 m. balandžio 12 d. rinkimuose nuversti Ministro Pirmininko J. Zajevo vyriausybę ir nutraukti Prespos susitarimą. Svarbų vaidmenį atliko kelių Vengrijos žiniasklaidos priemonių, artimų Janez Janša Slovėnijos demokratinei partijai, kurias finansuoja ministrui Pirmininkui Orbanui artimos bendrovės, savininkai. „Necenzurirano“ gavo duomenų ir informacijos, iš kurių matyti, kad bent trys bendrovės, glaudžiai susijusios su Fidesz, viename savo veiklos etape 2018 m. rugpjūčio mėn. skyrė 4 mln. EUR, iš kurių 1.5 mln. EUR liko Slovėnijoje, o 2.5 mln. EUR buvo pervesti Šiaurės Makedonijai. Slovėnijos žurnalistų asociacija nustatė, kad bandymai diskredituoti Šiaurės Makedonijos vyriausybę ir išpuolių intensyvumas nuėjo taip toli, kad tapo grėsme žiniasklaidos laisvei ir demokratijai.

1. Kaip Komisija gali užtikrinti, kad valstybės narės nesikištų į šalių kandidačių ir kitų valstybių narių demokratinius procesus ir kaip ji gali užkirsti kelią panašiems įsikišimams ateityje?

2. Ar Komisija paprašė arba prašys ES delegacijos Skopjėje/Komisijos atstovybės Liublianoje ištirti šį klausimą ir ar šios išvados bus paskelbtos viešai?

3. Ar Komisija imsis tinkamų veiksmų, kad įpareigotų „Google“, „Facebook“ ir kitus technologijų milžinus nurodyti juridinį asmenį, kuris sumokėjo už turinį ir reklamą ir yra atsakingas už melagingų naujienų skleidimą (kaip ji tai padarė reaguodama į „Cambridge Analytica“ bylą)?

4. Ar Komisija pasiteiraus Vengrijos vyriausybės, ar ši kišosi į šalies kandidatės ir valstybės narės demokratinius procesus?

5. Kaip Komisija vertina šių įvykių poveikį žiniasklaidos laisvei Šiaurės Makedonijoje ir Slovėnijoje?

Pateikta: 21/02/2020

Atsakyti iki: 22/05/2020

Klausimo originalo kalba: EN
Atnaujinta: 2020 m. lapkričio 10 d.Teisinė informacija - Privatumo politika