Parlamentné otázky
PDF 47kWORD 10k
21. februára 2020
O-000017/2020
Otázka na ústne zodpovedanie  O-000017/2020
Komisii
článok 136 rokovacieho poriadku
Kati Piri, Tanja Fajon, Tonino Picula, Andreas Schieder
v mene skupiny S&D
 Vec: Zasahovanie Maďarska do médií v Slovinsku a Severnom Macedónsku

Slovinský webový portál Necenzurirano nedávno zverejnil podrobnosti o politickej spravodajskej činnosti, ktorými sa potvrdili tvrdenia odvysielané v reportáži severomacedónskej televíznej stanice TV Nova z 8. mája 2018 s názvom Orbán uskutočňuje kroky na záchranu hlásnych trúb Gruevského. Maďarskí vedúci predstavitelia s využitím slovinských bánk a pomocníkov zorganizovali medzinárodnú operáciu s cieľom získať politické spravodajské informácie a podporu pre médiá, ktoré majú prepojenia s opozičnou stranou Severného Macedónska VMRO-DPMNE. Cieľom tejto operácie je zvrhnúť vládu premiéra Zaeva vo voľbách 12. apríla 2020 a ukončiť Dohodu z Prespy. Kľúčovú úlohu zohrali vlastníci viacerých maďarských médií blízkych Slovinskej demokratickej strane Janeza Janšu, ktoré sú financované spoločnosťami spriaznenými s premiérom Orbánom. Webový portál Necenzurirano získal údaje a informácie, ktoré preukazujú, že aspoň tri spoločnosti s úzkymi väzbami na Fidesz v jednej fáze svojej činnosti v auguste 2018 zarobili 4 milióny eur, z ktorých 1,5 milióna eur zostalo v Slovinsku a 2,5 milióna eur bolo prevedených do Severného Macedónska. Slovinská asociácia novinárov zistila, že pokusy o diskreditáciu severomacedónskej vlády a intenzita útokov zašli až tak ďaleko, že sa stali hrozbou pre slobodu médií a demokraciu.

1. Ako môže Komisia zabezpečiť, aby členské štáty nezasahovali do demokratických procesov kandidátskych krajín a iných členských štátov a ako môže zabrániť podobnému zasahovaniu v budúcnosti?

2. Požiadala alebo požiada Komisia delegáciu EÚ v Skopje/Zastúpenie Komisie v Ľubľane, aby záležitosť vyšetrila? Budú tieto zistenia zverejnené?

3. Prijme Komisia vhodné opatrenia na to, aby spoločnosti Google, Facebook a iní technologickí giganti uvádzali právnickú osobu, ktorá zaplatila za obsah a reklamu a ktorá je zodpovedná za šírenie falošných správ (ako urobila v reakcii na prípad Cambridge Analytica)?

4. Spýta sa Komisia maďarskej vlády, či zasahovala do demokratických procesov kandidátskej krajiny a členského štátu?

5. Ako Komisia hodnotí vplyv týchto udalostí na slobodu médií v Severnom Macedónsku a v Slovinsku?

Predložené: 21/02/2020

Termín na zodpovedanie: 22/05/2020

Pôvodný jazyk otázky: EN
Posledná úprava: 10. novembra 2020Právne upozornenie - Politika ochrany súkromia