Parlamenti kérdés - O-000033/2020Parlamenti kérdés
O-000033/2020

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) fellépése a Covid19-járvány alatt

27.4.2020

Szóbeli választ igénylő kérdés  O-000033/2020
a Tanács számára
az eljárási szabályzat 136. cikke
Marco Campomenosi
az ID képviselőcsoport nevében

Az Egészségügyi Világszervezetet (WHO) a Covid19-járvány alatti fellépése miatt egyre több bírálat éri az alábbiak tekintetében: kezdeti alulértékelés (pl. a fertőzőképességé); nem kellő időben végrehajtott intézkedések (pl. nemzetközi horderejű közegészségügyi-járványügyi szükséghelyzetről, később pedig pandémiáról szóló nyilatkozat); egymásnak ellentmondó iránymutatások (pl. az egyéni védőeszközök használatára vonatkozóan); a kínai kormány irányába tanúsított különös engedékenység – annak ellenére, hogy az felelősnek tekinthető a fertőzés továbbterjedéséért –, még akkor is, amikor az másokra – nevezetesen egy uniós tagállamra, Olaszországra – próbálta hárítani a felelősséget.

A WHO-t különösen amiatt bírálják, hogy nem ellenőrizte a fertőzés eredetére és terjedésére vonatkozó információk Kína általi közlését, ami hozzájárult a megelőzési intézkedések globális szintű késlekedésének halmozódásához. Meg kell jegyezni továbbá, hogy Tajvan a 2009–2016 közötti rövid időszak kivételével mind a mai napig ki van zárva a WHO munkájából és információáramlásából, és ezt az elszigeteltséget nehéz kezelni egy világjárvány során.

A WHO-nak a hatékonyság, az átláthatóság és a hitelesség tekintetében tapasztalható válsága valójában évekre nyúlik vissza. 2010-ben elismerte a H1N1 influenza kezelésében tapasztalt hiányosságait a túlzott pánikkeltés tekintetében, ami a fel nem használt vakcinák felhalmozódásához vezetett, és ami következésképpen azt a gyanút keltette, hogy kevéssé átlátható kapcsolatokat ápol egyes nagy gyógyszeripari vállalatokkal. 2015-ben elismerte a késlekedést az előző évben Guineában, Libériában és Sierra Leonéban kirobbant ebolajárvány kezelésében.

Emellett kétségek merültek fel a WHO jelenlegi főigazgatója, Tedros Adhanom Gebreyesus egy ilyen poszt betöltésére való alkalmasságát illetően. Etiópia egészségügyi minisztereként amiatt bírálták, ahogyan a hivatali ideje alatt (2005–2012) kirobbant három kolerajárványt kezelte. Ezenkívül a Kínával fennálló kiváltságos politikai és gazdasági kötelékek, amelyeket az etióp kormányokban való részvétele során alakított ki (2005–2016), árnyékot vetnek munkájának pártatlanságára.

Előterjesztve: 27/04/2020

Határidő: 28/07/2020

Utolsó frissítés: 2020. november 10.
Jogi nyilatkozat - Adatvédelmi szabályzat