A környezetbe kerülő gyógyszerekkel kapcsolatos stratégiai megközelítés
4.6.2020
Szóbeli választ igénylő kérdés O-000041/2020
a Bizottság számára
az eljárási szabályzat 136. cikke
Cristian-Silviu Buşoi, Günther Sidl, Jan Huitema, Michèle Rivasi, Simona Baldassarre, Joanna Kopcińska, Kateřina Konečná
a Környezetvédelmi, Közegészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Bizottság nevében
A Bizottság 2019. március 11-én elfogadta „Az Európai Unió környezetbe kerülő gyógyszerekkel kapcsolatos stratégiai megközelítése” című közleményt (COM(2019)0128). Az elsőbbségi anyagokról szóló irányelv 8c. cikkében előírtak szerint ezt a stratégiai megközelítést adott esetben uniós és/vagy tagállami szinten meghozandó intézkedésekre irányuló javaslatoknak kell követniük a gyógyszeripari anyagok lehetséges környezeti hatásának kezelésére, az ilyen anyagok vízi környezetbe való bevezetésének, kibocsátásának és veszteségeinek a csökkentése érdekében, figyelembe véve a közegészségügyi szükségleteket és a javasolt intézkedések költséghatékonyságát is. A hatékonyság és az egyenletes erőfeszítések érdekében az intézkedéseknek nem csupán folyamatvégi ellenőrzésekre kell kiterjedniük (pl. hatékonyabb szennyvíztisztítás), hanem kezelniük kell a kibocsátások eredeti forrásait is (pl. termelés és felhasználás), és tekintettel kell lenniük a szárazföldi és a vízi környezetre is.
Ez a közlemény hat fellépési területet, valamint több, lehetséges intézkedésekhez kapcsolódó konkrét fellépést határoz meg: a tudatosság növelése és a gyógyszerek körültekintő alkalmazásának ösztönzése; a környezetre lényegében kevésbé káros gyógyszerek kifejlesztésének támogatása, környezetbarátabb gyártás ösztönzése; a környezeti kockázatértékelés és felülvizsgálata hatékonyabbá tétele; a pazarlás csökkentése és a hulladékgazdálkodás színvonalának a javítása; a környezeti megfigyelés kiterjesztése; és az egyéb ismeretbeli hiányosságok megszüntetése.
Mivel elegendő bizonyíték áll rendelkezésre arra vonatkozóan, hogy intézkedéseket kell hozni a környezetbe kerülő gyógyszerek okozta kockázatok csökkentése érdekében:
- 1.Milyen jogalkotási és nem jogalkotási intézkedéseket kíván a Bizottság tenni a környezetbe kerülő gyógyszerekkel kapcsolatos kockázatok csökkentése érdekében?
- 2.Milyen ütemtervet követnek majd ezek intézkedések?
Előterjesztve: 04/06/2020
Határidő: 05/09/2020