Parlamentní otázky
PDF 51kWORD 10k
15. září 2020
O-000056/2020
Otázka k ústnímu zodpovězení O-000056/2020
Komisi
článek 136 jednacího řádu
Christine Anderson, Jaak Madison, Harald Vilimsky, Laura Huhtasaari, Nicolaus Fest, Joachim Kuhs, Lars Patrick Berg, Markus Buchheit, Jörg Meuthen, Maximilian Krah, Gunnar Beck, Bernhard Zimniok, Guido Reil, Sylvia Limmer
za skupinu ID
 Předmět: Současná a budoucí situace finanční podpory stanice Euronews

Mezi lety 2014 a 2018 stanice Euronews od Komise obdržela celkem 122 milionů EUR, tedy průměrně 24,4 milionů EUR ročně. To znamená, že jedna třetina této soukromé stanice je financována prostředky EU, a to i navzdory tomu, že většina občanů EU k ní ani nemá přístup. Tyto informace na žádost poskytlo generální ředitelství pro parlamentní výzkumné služby (GŘ EPRS).

To vyvolává otázky o pozadí Euronews, a to i v souvislosti s tím, že Komise tuto stanici stále financuje, a není jisté, zda by tomu tak mělo být i nadále.

1. Byly někdy finanční prostředky EU poskytované stanici Euronews nabídnuty jiným zpravodajským stanicím?

2. Na základě jakých kritérií došlo k uzavření smlouvy se stanicí Euronews?

3. Do jaké míry je podle Komise chráněna spravedlivá hospodářská soutěž, pokud stanice Euronews, jak uvedl zástupce této stanice, zřejmě bez financování Unie není schopna fungovat?

4. Jak Komise hodnotí skutečnost, že Euronews také produkuje placený obsah (sponzorované příspěvky, které se dají rozeznat podle informace na začátku a na konci každého příspěvku)? Byl proveden audit EU s cílem ověřit, že překlad těchto placených reklam do jazyků EU není financován prostředky EU?

5. Jak Komise hodnotí skutečnost, že stanice Euronews si založila kanceláře v Bruselu, Káhiře, Dohá, Londýně, Paříži, Kyjevě, Istanbulu, Dubaji, Washingtonu a Pekingu, přičemž v hlavním městě členského státu EU leží pouze dvě z deseti těchto kanceláří?

6. Do jaké míry je potřeba stanici Euronews prostřednictvím finančních prostředků Unie dále podporovat, pokud i po letech od svého založení stanice stále nezískala nijak významný podíl na trhu a zakládající členové stanice (Evropská vysílací unie) zřejmě své akcie prodali z důvodu nedostatečného úspěchu stanice, tudíž 88 % Euronews nyní vlastní neevropský finanční holdingový podnik napojený na egyptského obchodníka Naguiba Sawirise?

Předložení: 15/09/2020

Platná do: 16/12/2020

Jazyk, v němž byla otázka vznesena: EN
Poslední aktualizace: 16. září 2020Právní upozornění - Ochrana soukromí