Interpelacje
PDF 51kWORD 10k
15 września 2020
O-000056/2020
Pytanie wymagające odpowiedzi ustnej O-000056/2020
do Komisji
Art. 136 Regulaminu
Christine Anderson, Jaak Madison, Harald Vilimsky, Laura Huhtasaari, Nicolaus Fest, Joachim Kuhs, Lars Patrick Berg, Markus Buchheit, Jörg Meuthen, Maximilian Krah, Gunnar Beck, Bernhard Zimniok, Guido Reil, Sylvia Limmer
w imieniu grupy ID
 Przedmiot: Wsparcie finansowe dla kanału Euronews – aktualna sytuacja i przyszłość

W latach 2014–2018 kanał Euronews otrzymał od Komisji łącznie 122 mln EUR, czyli średnio 24,4 mln EUR rocznie. Oznacza to, że jedna trzecia prywatnego kanału jest finansowana ze środków UE, mimo że większość obywateli UE nie jest nawet w stanie odbierać tego programu. Powyższe informacje pochodzą z odpowiedzi na pytanie skierowane do Dyrekcji Generalnej ds. Analiz Parlamentarnych (EPRS).

Nasuwają się w związku z tym pytania o to, czemu służy Euronews, a biorąc pod uwagę, że dalsze finansowanie kanału przez Komisję jest nadal kwestią otwartą, także o to, czy będzie ono, i czy w ogóle powinno, być kontynuowane.

1. Czy dofinansowanie UE otrzymywane przez Euronews było kiedykolwiek oferowane także innym nadawcom informacyjnym?

2. Na jakich kryteriach opierała się umowa zawarta z Euronews?

3. W jakim stopniu, zdaniem Komisji, zapewniono uczciwą konkurencję, jeżeli – według przedstawiciela Euronews – stacja nie przetrwałaby bez finansowania unijnego?

4. Jak Komisja ocenia fakt, że Euronews produkuje również płatne treści (materiały sponsorowane rozpoznawalne dzięki pojawiającej się na początku i na końcu danego materiału informacji)? Czy przeprowadzono audyt UE w celu sprawdzenia, czy te płatne reklamy nie są tłumaczone na języki UE z wykorzystaniem funduszy UE?

5. Jak Komisja ocenia utworzenie biur Euronews w Brukseli, Kairze, Ad-Dausze, Londynie, Paryżu, Kijowie, Stambule, Dubaju, Waszyngtonie i Pekinie, z których to miast tylko dwa (na dziesięć) leżą w UE?

6. Czy istnieje potrzeba dalszego promowania Euronews za pomocą funduszy unijnych, skoro mimo upływu lat kanał nadal nie jest w stanie zdobyć istotnego udziału w rynku, a jego założyciele (European Broadcasting Union) – być może z powodu braku sukcesów stacji – sprzedali swoje udziały i obecnie 88 % Euronews znajduje się w posiadaniu pozaeuropejskiej finansowej spółki holdingowej powiązanej z egipskim biznesmenem Naguibem Sawirisem?

Przedłożone: 15/09/2020

Termin ważności: 16/12/2020

Oryginalny język pytania: EN
Ostatnia aktualizacja: 16 września 2020Informacja prawna - Polityka ochrony prywatności