Provádění právních předpisů EU týkajících se vody
7.12.2020
Otázka k ústnímu zodpovězení O-000077/2020
Radě
článek 136 jednacího řádu
Christophe Hansen, Sara Cerdas, Nicolae Ştefănuță, Marco Dreosto, Martin Häusling, Joanna Kopcińska, Malin Björk, Eleonora Evi
za Výbor pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin
Parlament vítá závěr Komise, že rámcová směrnice o vodě[1] slouží svému účelu, avšak domnívá se, že je třeba zlepšit a urychlit její provádění. Přestože byla rámcová směrnice o vodě úspěšná při vytváření rámce pro řízení integrovaného hospodaření s vodou pro statisíce vodních útvarů v EU, při zpomalování zhoršování stavu vod a při snižování chemického znečištění, je i přes lhůtu v roce 2015 jen méně než polovina vodních útvarů EU v dobrém stavu. Mimoto pouze jeden ze čtyř sladkovodních ukazatelů vykázal za posledních 10–15 let pokrok a v souvislosti s prováděním právních předpisů týkajících se vody existuje řada otázek, zejména pokud jde o nedostatečné financování a nedostatečné začlenění environmentálních cílů do odvětvových politik. V této souvislosti bychom uvítali, kdyby Rada odpověděla na tyto otázky:
- 1.Jak Rada začlení závěry kontroly účelnosti právních předpisů týkajících se vody a jaká konkrétní opatření Rada a členské státy přijmou s cílem zajistit, aby bylo cílů rámcové směrnice o vodě v oblasti životního prostředí dosaženo co nejdříve, nejpozději do roku 2027?
- 2.Vzhledem k tomu, že jedním z hlavních problémů při plnění cílů příslušných právních předpisů je nedostatečné financování, jak členské státy zajistí finanční prostředky nezbytné pro provádění opatření, jichž je k dosažení dobrého stavu evropských vod zapotřebí?
- 3.Jak členské státy zlepší začlenění environmentálních cílů směrnic do odvětvových politik, zejména v odvětvích zemědělství, energetiky a dopravy?
- 4.Kontrola účelnosti právních předpisů ukázala, že v provádění směrnic existují mezi členskými státy značné rozdíly, např. pokud jde o sledované znečišťující látky a stanovené prahové hodnoty ve směrnici o podzemních vodách[2]. Jak hodlají členské státy usilovat o harmoničtější provádění?
- 5.Považuje Rada financování, které bylo v posledním návrhu víceletého finančního rámce vyčleněno pro rámcovou směrnici o vodě, za dostatečné?
- 6.Jaká další opatření hodlají členské státy přijmout za účelem dosažení úplného provádění systémů pro návratnost nákladů na vodohospodářské služby (článek 9 rámcové směrnice o vodě) a plného uplatňování zásad „uživatel platí“ a „znečišťovatel platí“?
- 7.Jak plánují členské státy omezit používání výjimek z rámcové směrnice o vodě během třetího cyklu plánů povodí?
Předložení: 07/12/2020
Platná do: 08/03/2021
- [1] Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2000/60/ES ze dne 23. října 2000, kterou se stanoví rámec pro činnost Společenství v oblasti vodní politiky, Úř. věst. L 327, 22.12.2000, s. 1.
- [2] Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2006/118/ES ze dne 12. prosince 2006 o ochraně podzemních vod před znečištěním a zhoršováním stavu (Úř. věst. L 372, 27.12.2006, s. 19).