ELi veealaste õigusaktide rakendamine
7.12.2020
Suuliselt vastatav küsimus O-000077/2020
nõukogule
Kodukorra artikkel 136
Christophe Hansen, Sara Cerdas, Nicolae Ştefănuță, Marco Dreosto, Martin Häusling, Joanna Kopcińska, Malin Björk, Eleonora Evi
keskkonna-, rahvatervise ja toiduohutuse komisjoni nimel
Parlament väljendab heameelt komisjoni järelduse üle, et veepoliitika raamdirektiiv[1] täidab oma eesmärki, kuid on arvamusel, et selle rakendamist tuleb parandada ja kiirendada. Kuigi veepoliitika raamdirektiiviga on ELis õnnestunud luua integreeritud veemajanduse juhtimisraamistik sadade tuhandete veekogude puhul, aeglustada vee seisundi halvenemist ja vähendada keemilist reostust, on hoolimata 2015. aastaks kehtestatud tähtajast vähem kui pooled ELi veekogudest liigitatud heas seisundis veekogudeks. Lisaks on viimase 10–15 aasta jooksul paranenud vaid üks neljast magevee näitajast ning veealaste õigusaktide rakendamisega on olnud mitmeid probleeme, mis on suuresti tingitud ebapiisavast rahastamisest ja keskkonnaeesmärkide ebapiisavast integreerimisest valdkondlikesse poliitikameetmetesse. Sellega seoses sooviksime nõukogult vastuseid järgmistele küsimustele.
- 1.Kuidas kavatseb nõukogu üle võtta hiljutise veealaste õigusaktide toimivuskontrolli järeldused ning milliseid konkreetseid meetmeid kavatsevad nõukogu ja liikmesriigid võtta, et tagada veepoliitika raamdirektiivi keskkonnaeesmärkide saavutamine võimalikult kiiresti ja hiljemalt 2027. aastaks?
- 2.Kuna üks peamisi õigusaktide eesmärkide saavutamisega seotud probleeme on olnud ebapiisav rahastamine, siis kuidas tagavad liikmesriigid vajaliku rahastamise, et rakendada Euroopa veekogude hea seisundi saavutamiseks vajalikke meetmeid?
- 3.Kuidas liikmesriigid kavatsevad tagada direktiivide keskkonnaeesmärkide parema integreerimise valdkondlikesse poliitikameetmetesse, eelkõige põllumajandus-, energeetika- ja transpordisektoris?
- 4.Toimivuskontrolli käigus tuli ilmsiks, et liikmesriigiti esineb direktiivide rakendamises märkimisväärseid erinevusi, näiteks saasteainete seire ja põhjavee direktiivis[2] kehtestatud piirmäärade osas. Kuidas kavatsevad liikmesriigid saavutada ühtlasema rakendamise?
- 5.Kas nõukogu leiab, et praeguses mitmeaastase finantsraamistiku ettepanekus on veepoliitika raamdirektiivi rakendamiseks ette nähtud piisavad rahalised vahendid?
- 6.Milliseid täiendavaid meetmeid kavatsevad liikmesriigid võtta, et saavutada veevarustusteenuste kulude katmise (veepoliitika raamdirektiivi artikkel 9) põhimõtte täies ulatuses elluviimine ning tagada eelkõige „kasutaja maksab“ ja „saastaja maksab“ põhimõtte täies ulatuses järgimine?
- 7.Kuidas kavatsevad liikmesriigid vähendada veepoliitika raamdirektiivi erandite kasutamist veemajanduskavade kolmandas tsüklis?
Esitatud: 07/12/2020
Tähtaeg: 08/03/2021
- [1] Euroopa Parlamendi ja nõukogu 23. oktoobri 2000. aasta direktiiv 2000/60/EÜ, millega kehtestatakse ühenduse veepoliitika alane tegevusraamistik (EÜT L 327, 22.12.2000, lk 1).
- [2] Euroopa Parlamendi ja nõukogu 12. detsembri 2006. aasta direktiiv 2006/118/EÜ, mis käsitleb põhjavee kaitset reostuse ja seisundi halvenemise eest (ELT L 372, 27.12.2006, lk 19).