Wdrażanie unijnego prawodawstwa dotyczącego wody
7.12.2020
Pytanie wymagające odpowiedzi ustnej O-000077/2020
do Rady
Art. 136 Regulaminu
Christophe Hansen, Sara Cerdas, Nicolae Ştefănuță, Marco Dreosto, Martin Häusling, Joanna Kopcińska, Malin Björk, Eleonora Evi
w imieniu Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności
Parlament z zadowoleniem przyjmuje wniosek Komisji, zgodnie z którym ramowa dyrektywa wodna[1] jest odpowiednia do zamierzonego celu, jednak uważa, że należy poprawić i przyspieszyć jej wdrożenie. Mimo że w ramowej dyrektywie wodnej udało się stworzyć ramy zarządzania zintegrowaną gospodarką wodną dla setek tysięcy akwenów w UE, spowolnić pogarszanie się stanu wód i zmniejszyć zanieczyszczenie chemiczne, mniej niż połowa akwenów w UE jest w dobrym stanie mimo upływu terminu wyznaczonego na 2015 r. Ponadto tylko jeden z czterech wskaźników dla wód słodkich poprawił się w ciągu ostatnich 10-15 lat, istnieje także szereg problemów związanych z wdrażaniem prawodawstwa dotyczącego wody, głównie z powodu niedostatecznego finansowania i niewystarczającego uwzględnienia celów środowiskowych w politykach sektorowych. W związku z powyższym prosimy Radę o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:
- 1.W jaki sposób Rada uwzględni wnioski z ostatniej oceny adekwatności przepisów dotyczących wody oraz jakie konkretne działania podejmie Rada i państwa członkowskie, aby osiągnąć – jak najszybciej, jednak najpóźniej do 2027 r. – cele środowiskowe określone w ramowej dyrektywie wodnej?
- 2.Biorąc pod uwagę, że jednym z głównych problemów w realizacji celów prawodawstwa jest niewystarczające finansowanie, w jaki sposób państwa członkowskie zapewnią niezbędne fundusze na wdrożenie środków koniecznych do osiągnięcia dobrego stanu wód europejskich?
- 3.W jaki sposób państwa członkowskie poprawią włączenie środowiskowych celów dyrektyw do polityk sektorowych, w szczególności w sektorach rolnictwa, energii i transportu?
- 4.Ocena adekwatności prawodawstwa dotyczącego wody wykazała istotne różnice we wdrażaniu przepisów w poszczególnych państwach członkowskich, na przykład w odniesieniu do monitorowanych zanieczyszczeń i progów ustanowionych w dyrektywie w sprawie wód podziemnych[2]. W jaki sposób państwa członkowskie będą dążyć do bardziej harmonijnego wdrażania dyrektyw?
- 5.Czy Rada uważa, że w ostatnim wniosku w sprawie wieloletnich ram finansowych przewidziano wystarczające finansowanie na rzecz ramowej dyrektywy wodnej?
- 6.Jakie dodatkowe środki podejmą państwa członkowskie w celu pełnego wdrożenia zwrotu kosztów usług wodnych (art. 9 ramowej dyrektywy wodnej), zwłaszcza w odniesieniu do pełnego stosowania zasad „użytkownik płaci” i „zanieczyszczający płaci”?
- 7.Jak państwa członkowskie zamierzają ograniczyć stosowanie odstępstw od ramowej dyrektywy wodnej w trzecim cyklu planów gospodarowania wodami w dorzeczu?
Przedłożone: 07/12/2020
Termin ważności: 08/03/2021
- [1] Dyrektywa 2000/60/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 października 2000 r. ustanawiająca ramy wspólnotowego działania w dziedzinie polityki wodnej, Dz.U. L 327 z 22.12.2000, s. 1.
- [2] Dyrektywa 2006/118/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 12 grudnia 2006 r. w sprawie ochrony wód podziemnych przed zanieczyszczeniem i pogorszeniem ich stanu, Dz.U. L 372 z 27.12.2006, s. 19.