Прилагане на законодателството на ЕС в областта на водите
Въпрос с искане за устен отговор O-000078/2020
до Комисията
Член 136 от Правилника за дейността
Christophe Hansen, Sara Cerdas, Nicolae Ştefănuță, Marco Dreosto, Martin Häusling, Joanna Kopcińska, Malin Björk, Eleonora Evi
от името на комисията по околна среда, обществено здраве и безопасност на храните
Парламентът приветства заключението на Комисията, че Рамковата директива за водите (РДВ) е подходяща за целта, но нейното прилагане трябва да се подобри и ускори. Въпреки че РДВ постигна успех при създаването на рамка за интегрирано управление на водите в полза на стотици хиляди водни обекти в ЕС, като доведе до забавяне на влошаването на състоянието на водите и до намаляване на замърсяването с химикали, по-малко от половината от водните обекти в ЕС са в добро състояние, въпреки крайния срок през 2015 г., и само един от четирите показателя за прясна вода показва напредък през последните 10—15 години и има редица проблеми, свързани с прилагането на законодателството в областта на водите, което се дължи до голяма степен на недостатъчното финансиране и недостатъчното интегриране на екологичните цели в секторните политики. В този контекст бихме приветствали отговора на Комисията на следните въпроси:
- 1.Какви конкретни действия ще предприеме Комисията, за да подобри и наложи прилагането на законодателството в областта на водите, като гарантира, че целите му ще бъдат постигнати възможно най-скоро и най-късно до 2027 г.?
- 2.Оценката показа значителни различия в прилагането между отделните държави членки, например по отношение на наблюдаваните замърсители и установените прагове в Директивата за подземните води. Как Комисията ще се стреми към по-хармонизирано прилагане?
- 3.По какъв начин Комисията ще подобри интегрирането на целите на директивите, особено в секторите на селското стопанство, енергетиката и транспорта, и ще осигури съгласуваност на политиката между РДВ, Стратегията за биологичното разнообразие, Стратегията за кръгова икономика, бъдещия План за действие за нулеви емисии и Общата селскостопанска политика, по-специално по отношение на необходимостта от засилени мерки за опазване на водите в селскостопанския сектор?
- 4.По какъв начин Комисията ще реши проблемите във връзка с химикалите, като например необходимостта от наблюдение на по-широка гама от вещества и отчитане на комбинираното въздействие на смесите? Какви действия ще предприеме Комисията по отношение на замърсителите, които пораждат все по-голямо безпокойство, по-специално фармацевтичните продукти и пластмасовите микрочастици? По какъв начин ще бъдат законово уредени въпросите във връзка с тези вещества?
- 5.Комисията счита ли, че е предвидено достатъчно финансиране в последното предложение за многогодишната финансова рамка по отношение на РДВ? Какви мерки ще предприеме Комисията по отношение на разпределението на икономическите ресурси за опазването на прясната вода, за да се гарантира пълно прилагане на възстановяването на разходите (член 9 от РДВ) и цялостно прилагане на принципите „ползвателят плаща“ и „замърсителят плаща“?
- 6.По какъв начин Комисията планира да намали използването на изключения от РДВ при третия цикъл на плановете за управление на речните басейни?
Внесен: 07/12/2020
Краен срок: 08/03/2021