Az uniós vízügyi jogszabályok végrehajtása
7.12.2020
Szóbeli választ igénylő kérdés O-000078/2020
a Bizottság számára
az eljárási szabályzat 136. cikke
Christophe Hansen, Sara Cerdas, Nicolae Ştefănuță, Marco Dreosto, Martin Häusling, Joanna Kopcińska, Malin Björk, Eleonora Evi
a Környezetvédelmi, Közegészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Bizottság nevében
A Parlament üdvözli a Bizottság következtetését, amely szerint a víz-keretirányelv[1] megfelel a célnak, de úgy véli, hogy a végrehajtását javítani kell és fel kell gyorsítani. Bár a víz-keretirányelv az EU-ban több százezer víztest számára sikeresen létrehozta az integrált vízgazdálkodás irányítási keretét, lelassította a víz állapotának romlását és csökkentette a vegyi szennyezést, a kiszabott határidő 2015-ös lejárta ellenére az uniós víztestek kevesebb mint fele van csak jó állapotban. Emellett az elmúlt 10-15 évben a négy édesvízi mutató közül csak egy javult, és számos probléma merült fel a vízügyi jogszabályok végrehajtásával kapcsolatban, főként a nem megfelelő finanszírozás és a környezetvédelmi célkitűzések ágazati politikákba való nem megfelelő beépítése miatt. Ebben az összefüggésben a következő kérdésekre szeretnénk választ kapni a Bizottságtól:
- 1.Milyen konkrét lépéseket fog tenni a Bizottság a vízügyi jogszabályok végrehajtásának javítása és érvényesítése érdekében, biztosítva, hogy azok célkitűzései a lehető leghamarabb, de legkésőbb 2027-ig megvalósuljanak?
- 2.A a vízügyi jogszabályok célravezetőségi vizsgálata jelentős eltéréseket mutatott ki azok tagállamok általi végrehajtása között, például a vizsgált szennyező anyagok és a felszín alatti vizekről szóló irányelvben[2] megállapított határértékek tekintetében. Hogyan törekszik a Bizottság a harmonikusabb végrehajtásra?
- 3.Hogyan fogja a Bizottság javítani az irányelvek célkitűzéseinek különösen a mezőgazdasági, az energia- és a közlekedési ágazatba való beépítését, és hogyan fogja biztosítani a víz-keretirányelv, a biológiai sokféleséggel kapcsolatos stratégia, a körforgásos gazdaság, a jövőbeli szennyezés elleni cselekvési terv és a közös agrárpolitika közötti szakpolitikai koherenciát, különös tekintettel a mezőgazdasági ágazatban a víz védelmére irányuló fokozott intézkedések szükségességére?
- 4.Hogyan kezeli a Bizottság a vegyi anyagok területén felmerülő problémákat, például az anyagok szélesebb köre nyomon követésének szükségességét és a keverékek kombinált hatásainak figyelembevételét? Milyen lépéseket fog tenni a Bizottság az aggodalomra okot adó szennyező anyagokkal, különösen a gyógyszerekkel és a mikroműanyagokkal kapcsolatban? Hogyan fogják szabályozni ezeket az anyagokat?
- 5.Úgy véli-e a Bizottság, hogy a víz-keretirányelvre vonatkozó legutóbbi javaslatban elegendő finanszírozást különítettek el a többéves pénzügyi keretben? Milyen intézkedéseket fog tenni a Bizottság az édesvizek védelmét célzó gazdasági erőforrások elkülönítése, a költségmegtérülés teljes körű végrehajtásának biztosítása (a víz-keretirányelv 9. cikke) és a „felhasználó fizet” és a „szennyező fizet” elvek teljes körű alkalmazása érdekében?
- 6.Hogyan tervezi a Bizottság csökkenteni a víz-keretirányelv alóli mentességek alkalmazását a vízgyűjtő-gazdálkodási tervek harmadik ciklusában?
Előterjesztve: 07/12/2020
Határidő: 08/03/2021
- [1] Az Európai Parlament és a Tanács 2000/60/EK irányelve (2000. október 23.) a vízpolitika terén a közösségi fellépés kereteinek meghatározásáról, HL L 327., 2000.12.22., 1. o.
- [2] Az Európai Parlament és a Tanács 2006/118/EK irányelve (2006. december 12.) a felszín alatti vizek szennyezés és állapotromlás elleni védelméről, HL L 372., 2006.12.27., 19. o.