Vykonávanie právnych predpisov EÚ o vode
7.12.2020
Otázka na ústne zodpovedanie O-000078/2020
Komisii
článok 136 rokovacieho poriadku
Christophe Hansen, Sara Cerdas, Nicolae Ştefănuță, Marco Dreosto, Martin Häusling, Joanna Kopcińska, Malin Björk, Eleonora Evi
v mene Výboru pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín
Parlament víta záver Komisie, že rámcová smernica o vode[1] plní svoj účel, no domnieva sa, že jej vykonávanie treba zlepšiť a urýchliť. Hoci rámcovou smernicou o vode sa podarilo vytvoriť rámec pre integrované hospodárenie s vodami státisícov vodných útvarov v EÚ, spomaliť zhoršovanie stavu vôd a znížiť chemické znečistenie, aj napriek termínu v roku 2015 je v dobrom stave menej ako polovica vodných útvarov EÚ. Okrem toho sa za posledných 10 – 15 rokov zlepšil len jeden zo štyroch ukazovateľov kvality sladkej vody a vykonávanie právnych predpisov o vode poznačilo viacero problémov, najmä vzhľadom na nedostatočné financovanie a nedostatočné začlenenie environmentálnych cieľov do odvetvových politík. V tejto súvislosti by sme uvítali odpovede Komisie na tieto otázky:
- 1.Aké konkrétne opatrenia prijme Komisia, aby zlepšila a presadila vykonávanie právnych predpisov o vode, a zabezpečila tak čo najskoršie dosiahnutie svojich cieľov, najneskôr však do roku 2027?
- 2.Pri hodnotení právnych predpisov o vode sa zistili značné rozdiely vo vykonávaní v jednotlivých členských štátoch, napríklad pokiaľ ide o monitorované znečisťujúce látky a prahové hodnoty stanovené v smernici o podzemných vodách[2]. Ako sa bude Komisia usilovať o dosiahnutie harmonickejšieho vykonávania?
- 3.Ako zlepší Komisia integráciu cieľov smerníc, najmä v poľnohospodárstve, energetike a doprave, a zabezpečí vzájomnú súdržnosť politík rámcovej smernice o vode, stratégie v oblasti biodiverzity, obehového hospodárstva, budúceho akčného plánu nulového znečistenia a spoločnej poľnohospodárskej politiky, a to najmä so zreteľom na potrebu prísnejších opatrení na ochranu vôd v poľnohospodárstve?
- 4.Ako bude Komisia riešiť otázky týkajúce sa chemických látok, napríklad potrebu monitorovať širšiu škálu látok a zohľadniť kombinované účinky zmesí? Aké kroky podnikne Komisia v súvislosti so znečisťujúcimi látkami, ktoré vyvolávajú nové obavy, najmä pokiaľ ide o lieky a mikroplasty? Ako budú tieto látky regulované?
- 5.Domnieva sa Komisia, že v najnovšom návrhu viacročného finančného rámca je na rámcovú smernicu o vode vyčlenený dostatok finančných prostriedkov? Aké opatrenia prijme Komisia v súvislosti s prideľovaním ekonomických zdrojov na ochranu sladkých vôd, aby sa zabezpečilo úplné vykonávanie úhrady nákladov (článok 9 rámcovej smernice o vode) a aby sa v plnej miere uplatňovali zásady používateľ platí a znečisťovateľ platí?
- 6.Ako plánuje Komisia obmedziť využívanie výnimiek z rámcovej smernice o vode v treťom cykle plánov manažmentu povodia?
Predložené: 07/12/2020
Termín na zodpovedanie: 08/03/2021
- [1] Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2000/60/ES z 23. októbra 2000, ktorou sa stanovuje rámec pôsobnosti pre opatrenia Spoločenstva v oblasti vodného hospodárstva, Ú. v. ES L 327, 22.12.2000, s. 1.
- [2] Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2006/118/ES z 12. decembra 2006 o ochrane podzemných vôd pred znečistením a zhoršením kvality, Ú. v. EÚ L 372, 27.12.2006, s. 19.