Parlamentní otázka - O-000005/2021Parlamentní otázka
O-000005/2021

Dlouhodobá vize pro venkovské oblasti

Otázka k ústnímu zodpovězení  O-000005/2021
Komisi
článek 136 jednacího řádu
Norbert Lins
za Výbor pro zemědělství a rozvoj venkova

Postup : 2021/2549(RSP)
Průběh na zasedání
Stadia projednávání dokumentu :  
O-000005/2021
Předložené texty :
O-000005/2021 (B9-0006/2021)
Hlasování :
Přijaté texty :

Janusz Wojciechowski během slyšení jako nominovaný kandidát na funkci komisaře v říjnu 2019 vyslovil několik závazků, včetně vypracování dlouhodobé vize pro venkovské oblasti. Předsedkyně Komise Ursula von der Leyenová ve svých politických pokynech rovněž zdůraznila potřebu takovéto dlouhodobé vize.

Dne 22. července 2020 zveřejnila Komise plán, v němž oznámila, že v polovině roku 2021 zveřejní sdělení o dlouhodobé vizi pro venkovské oblasti. Cílem sdělení je na evropské úrovni podnítit diskusi o budoucnosti venkovských oblastí a postavení, které by měly mít ve společnosti. Ve sdělení stanoví vizi budoucnosti venkovských oblastí v časovém horizontu do roku 2040 a zohlední výzvy, jimž tyto oblasti čelí, jako jsou demografické změny, digitální propast, nízká úroveň příjmů a omezený přístup ke službám.

Podle plánu se vize pro venkovské oblasti dotýká široké škály témat a oblastí působnosti. Akční plán doprovázející sdělení bude obsahovat seznam legislativních a nelegislativních opatření (program pro rozvoj venkova), která mají být vypracována v příslušných generálních ředitelstvích.

Při zabezpečování úspěchu programu pro rozvoj venkova bude sehrávat zásadní úlohu koordinace mezi různými souvisejícími oblastmi politiky. Z hlediska podpory venkovských oblastí bude mít klíčový význam politika venkovských oblastí v rámci společné zemědělské politiky. Kromě toho se uznává, že při transformaci společnosti za účelem dosažení cílů stanovených Unií sehrávají regionální a místní orgány zásadní úlohu. Jsou považovány za klíčové aktéry a stojí v čele při překonávání výzev, jimž Evropa čelí, jako je změna klimatu nebo sociální a hospodářské výzvy.

Jak Komise zajistí soudržnost mezi SZP a ostatními politikami zapojenými do rozvoje dlouhodobé vize pro venkovské oblasti? Jak Komise zajistí maximální zapojení regionálních a místních venkovských orgánů do přípravy, analýzy, navrhování a provádění dlouhodobé vize pro venkovské oblasti?

Jak bude SZP, o níž se v současné době jedná, zejména strategické plány SZP, harmonizována s budoucí vizí pro venkovské oblasti? Jaké úpravy nástrojů SZP plánuje Komise, například prostřednictvím přezkumu v polovině období?

Hodlá Komise v rámci své práce na vizi rozvoje venkova náležitě a v souladu se Smlouvou rozlišovat mezi financováním venkovských oblastí v rámci SZP a politikou soudržnosti, a to s přihlédnutím k cílům každé politiky, jak jsou popsány v článcích 39 a 174 Smlouvy?

Předložení: 29/01/2021

Platná do: 30/04/2021

Poslední aktualizace: 1. února 2021
Právní upozornění - Ochrana soukromí