Znaczenie wymiaru sprawiedliwości w sprawach cywilnych dla odbudowy gospodarczej po pandemii COVID-19
Pytanie wymagające odpowiedzi ustnej O-000016/2021
do Komisji
Art. 136 Regulaminu
Adrián Vázquez Lázara
w imieniu Komisji Prawnej
Wymiar sprawiedliwości w sprawach cywilnych nie znajduje się na pierwszej linii walki z obecnym kryzysem związanym z COVID-19. Pogorszenie sytuacji gospodarczej może jednak skutkować dużą liczbą sporów cywilnych. Jest to charakterystyczne zjawisko w okresie dekoniunktury, które wystąpiło na przykład po ostatnim kryzysie finansowym. W rezultacie kapitał, który mógłby przyczynić się do ożywienia gospodarczego, jest zablokowany w związku ze sprawami sądowymi. Szybkość rozstrzygania takich spraw stanowi zatem element o dużym znaczeniu dla udanej odbudowy naszych gospodarek.
W kadencji 2014–2019 Parlament przyjął dwa sprawozdania, których jednym z celów było przyspieszenie procesu rozstrzygania spraw cywilnych: rezolucję z dnia 4 lipca 2017 r. w sprawie zaleceń dla Komisji dotyczących wspólnych minimalnych norm w postępowaniu cywilnym w Unii Europejskiej (2015/2084(INL)), sprawozdawca Emil Radev, oraz rezolucję z dnia 13 grudnia 2018 r. zawierającą zalecenia dla Komisji w sprawie procedury przyspieszonego rozstrzygania sporów handlowych, (2018/2079(INL)), sprawozdawca Tadeusz Zwiefka.
Czy w związku z tymi dwoma sprawozdaniami ustawodawczymi Parlamentu Komisja zamierza przedstawić wnioski ustawodawcze w terminie, który pozwoli przyczynić się do odbudowy gospodarczej po obecnym kryzysie?
Jakie inne inicjatywy zamierza podjąć Komisja w obszarze wymiaru sprawiedliwości w sprawach cywilnych, aby przyspieszyć proces rozstrzygania sporów handlowych?
Przedłożone: 03/03/2021
Termin ważności: 04/06/2021