Välissekkumine demokraatlikesse protsessidesse
10.5.2021
Suuliselt vastatav küsimus O-000035/2021
komisjoni asepresidendile ning liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrgele esindajale
Kodukorra artikkel 136
Raphaël Glucksmann
Välissekkumist kõigisse Euroopa Liidu demokraatlikesse protsessidesse, sealhulgas väärinfot käsitlev erikomisjon nimel
Liikmesriikides aset leidvad Euroopa Parlamendi valimised ja üldvalimised on Euroopa Liidu demokraatlike protsesside keskne osa. Välissekkumine ja desinformatsioon kujutavad seejuures meie demokraatlikele riikidele erilist ohtu ning veebikampaaniate kiire kasv õõnestab valimiste usaldusväärsust. Euroopa välisteenistuse strateegilise kommunikatsiooni töörühmad on desinformatsiooni jälgimiseks, sellega tegelemiseks ja selle vastu võitlemiseks andnud väga väärtusliku panuse. Töörühmade volitustel puudub aga strateegiline visioon ja need on üsna piiratud, kui pidada silmas selliseid probleeme nagu ELis tegutsevate erakondade läbipaistmatu rahastamine kolmandate riikide allikatest. Ka komisjoni ja liikmesriikidega koordineerimine, mis on vajalik eelkõige valimisprotsesside vastupanuvõime kaitsmiseks, kohustab tegutsema otsustavamalt ja ühtsemalt.
Liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja ja komisjoni asepresident väljendas oma ametissenimetamise eelsel kuulamisel valmisolekut strateegilise kommunikatsiooni töörühmade korraldus läbi vaadata, et parandada nende suutlikkust desinformatsiooni vastu võitlemise vallas. Samuti rõhutas ta vajadust minna sanktsioonide küsimuses üle kvalifitseeritud häälteenamusega otsuste tegemisele.
- 1.Milliseid valdkondi tuleks Euroopa välisteenistuse strateegilise kommunikatsiooni töörühmade volituste strateegilisel kindlaksmääramisel kaaluda ning milliseid meetmeid tuleks võtta, et tagada laiendatud volituste jaoks piisavate vahendite eraldamine? Kuidas täpsemalt kavatseb liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja ja komisjoni asepresident tugevdada ELi võimet sekkumist jälgida ja sellele vastu seista?
- 2.Mida on liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja ja komisjoni asepresident teinud komisjoni ja Euroopa välisteenistuse töö korralduses selleks, et tagada eri haldusstruktuuride vahel tõhus koordineerimine, mis hoiab ära puuduste ja lünkade tekkimise ELi demokraatlike protsesside kaitsmisel välissekkumiste ja kolmandatest riikidest lähtuvate hübriidrünnakute eest? Kuidas saaks välissekkumise vastast võitlust kõige paremini integreerida Euroopa välisteenistusse ja kooskõlas Euroopa demokraatia tegevuskava kohaste algatustega valdkonnaülese prioriteedina kõigis komisjoni peadirektoraatides?
- 3.Kuidas kavatseb liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja ja komisjoni asepresident parandada välismaiste osalejate vastu suunatud sanktsioonideks ette nähtud meetmekogumit, et välissekkumisel ja desinformatsiooni levitamisel oleksid rangemad tagajärjed? Milliseid meetmeid on ta võtnud nõukogu sanktsioonide vastuvõtmise menetluse muutmiseks? Kuidas mõjutab ühehäälsuse nõue ELi võimet anda välissekkumisele jõuline vastus?
Esitatud: 10.5.2021
Tähtaeg: 11.8.2021