A demokratikus folyamatokba történő külföldi beavatkozás
10.5.2021
Szóbeli választ igénylő kérdés O-000035/2021
a Bizottság alelnöke/az Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője számára
az eljárási szabályzat 136. cikke
Raphaël Glucksmann
a Az Európai Unió valamennyi demokratikus folyamatába történő külföldi beavatkozással, többek között a félretájékoztatással foglalkozó különbizottság nevében
A tagállamokban zajló európai és általános választások az Európai Unió demokratikus folyamatainak legfontosabb alkotóelemei. A külföldi beavatkozás és a dezinformáció e tekintetben különös fenyegetést jelent demokráciáinkra nézve, mivel az online kampányok gyors terjedése aláássa a választások integritását. Az Európai Külügyi Szolgálat (EKSZ) stratégiai kommunikációval foglalkozó munkacsoportjai rendkívül értékes eszköznek bizonyulnak a dezinformáció szűrése, kezelése és leküzdése tekintetében. Megbízatásukból azonban hiányzik a stratégiai jövőkép, és az olyan kihívások tekintetében, mint az uniós politikai pártok harmadik országokból származó, átláthatatlan finanszírozása, meglehetősen korlátozott. Ezen túlmenően a Bizottsággal és a tagállamokkal folytatott koordináció szükségessége – különösen a választási folyamatok ellenálló képességének védelme érdekében – határozottabb és összehangoltabb fellépést tesz szükségessé.
Az Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője/a Bizottság alelnöke megerősítő meghallgatásán kijelentette, hogy a dezinformáció kezelésére való képességük javítása érdekében kész felülvizsgálni a stratégiai kommunikációval foglalkozó munkacsoportok felépítését. Hangsúlyozta továbbá, hogy a szankciók tekintetében át kell térni a minősített többségi döntéshozatalra.
- 1.Mely területeket kell figyelembe venni az EKSZ stratégiai kommunikációval foglalkozó munkacsoportjai megbízatásának stratégiai meghatározásakor, és milyen intézkedéseket kell hozni annak biztosítására, hogy elegendő erőforrás álljon rendelkezésre a kibővített megbízatáshoz? Konkrétabban fogalmazva, hogyan fogja a főképviselő/alelnök megerősíteni az Unió képességét a beavatkozás nyomon követésére és leküzdésére?
- 2.Hogyan szervezte meg a főképviselő/alelnök a Bizottság és az EKSZ munkáját a különböző igazgatási struktúrák közötti hatékony koordináció biztosítása érdekében, hogy ne legyenek joghézagok vagy hiányosságok az Unió demokratikus folyamatainak a külföldi beavatkozással és a harmadik országokból érkező hibrid támadásokkal szembeni védelme terén? Hogyan lehetne a legjobban érvényesíteni a külföldi beavatkozás elleni küzdelmet az EKSZ-en belül, illetve átfogó prioritásként az európai demokráciáról szóló cselekvési terv szerinti kezdeményezésekkel összhangban a Bizottság valamennyi főigazgatóságán?
- 3.Hogyan tervezi a főképviselő/alelnök bővíteni a külföldi szereplőkkel szembeni szankciók eszköztárát annak érdekében, hogy a külföldi beavatkozás és a dezinformáció elkövetését súlyosabban büntessék? Milyen lépéseket tett annak érdekében, hogy megváltoztassa a szankciók elfogadására vonatkozó tanácsi eljárást? Hogyan befolyásolja az egyhangú szavazási eljárás az Unió képességét a külföldi beavatkozással szembeni erélyes fellépésre?
Előterjesztve: 10.5.2021
Határidő: 11.8.2021