Tuje vmešavanje v demokratične procese
10.5.2021
Vprašanje za ustni odgovor O-000035/2021
za podpredsednika Komisije/visokega predstavnika Unije za zunanje zadeve in varnostno politiko
Člen 136 Poslovnika
Raphaël Glucksmann
v imenu Posebni odbor o tujem vmešavanju v vse demokratične procese v Evropski uniji, tudi o dezinformacijah
Evropske in splošne volitve v državah članicah so v središču demokratičnih procesov v Evropski uniji. Zato tuje vmešavanje in dezinformacije še posebej ogrožajo naše demokracije, saj hitro širjenje spletnih kampanj spodkopava integriteto volitev. Projektne skupine StratCom, ki delujejo v okviru Evropske službe za zunanje delovanje (ESZD), so se izkazale kot zelo koristno orodje za odkrivanje in obravnavanje dezinformacij ter boj proti njim. Vendar njihov mandat nima strateške vizije in je precej omejen, kar zadeva izzive, kot je denimo nepregledno financiranje političnih strank v EU z viri iz tretjih držav. Poleg tega je potrebno odločnejše in bolj povezano ukrepanje, da bi se lahko te skupine usklajevale s Komisijo in državami članicami, zlasti za zaščito odpornosti volilnih postopkov.
Visoki predstavnik Unije za zunanje zadeve in varnostno politiko/podpredsednik Komisije je na predstavitvi ob njegovi potrditvi izrazil pripravljenost, da revidira organizacijo projektnih skupin StratCom in tako izboljša njihovo sposobnost za boj proti dezinformacijam. Poudaril je tudi, da bi bilo treba za uvedbo sankcij uporabiti odločanje s kvalificirano večino.
- 1.Katera področja bi bilo treba upoštevati pri strateški opredelitvi mandata projektnih skupin StratCom v okviru ESZD in katere ukrepe bi bilo treba sprejeti, da bi bila za obsežnejši mandat dodeljena zadostna sredstva? Kako namerava visoki predstavnik/podpredsednik okrepiti zlasti sposobnost EU za spremljanje in preprečevanje vmešavanja?
- 2.Kako je visoki predstavnik/podpredsednik organiziral delo Komisije in ESZD, da bi zagotovil učinkovito usklajevanje med različnimi upravnimi strukturami ter tako preprečil luknje ali vrzeli pri zaščiti demokratičnih procesov EU pred tujim vmešavanjem in hibridnimi napadi tretjih držav? Kako bi bilo mogoče boj proti tujemu vmešavanju kar najbolje vključiti v ESZD in uskladiti s pobudami iz akcijskega načrta za evropsko demokracijo kot medsektorsko prednostno nalogo vseh generalnih direktoratov Komisije?
- 3.Kako namerava visoki predstavnik/podpredsednik izboljšati nabor orodij za sankcioniranje tujih akterjev, da bi povišali ceno njihovega vmešavanja in širjenja dezinformacij? Kako je ukrepal, da bi spremenil postopek, po katerem Svet sprejema sankcije? Kako postopek soglasja vpliva na zmožnost EU, da odločno ukrepa zoper tuje vmešavanje?
Vloženo: 10.5.2021
Rok za odgovor: 11.8.2021