Pytanie wymagające odpowiedzi ustnej O-000037/2021 do Komisji Art. 136 Regulaminu Cristian-Silviu Buşoi w imieniu Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii
Przedmiot: Strategia bezpieczeństwa cybernetycznego UE na dekadę cyfrową
Cyfryzacja – jeden z kluczowych priorytetów Unii Europejskiej, zależy od cyberbezpieczeństwa. Kryzys związany z COVID-19 tylko pogłębia ten stan rzeczy. Z zadowoleniem przyjmujemy inicjatywy zapowiedziane w strategii bezpieczeństwa cybernetycznego UE na dekadę cyfrową, ale dostrzegamy również zmieniający się charakter i złożoność zagrożeń dla cyberbezpieczeństwa, ryzyko fragmentarycznej regulacji, a także możliwość wzmocnienia naszego przemysłu. W związku z powyższym prosimy Komisję o udzielenie konkretnych odpowiedzi na następujące pytania:
1. W jaki sposób i kiedy Komisja zamierza opracować ramy regulacyjne w celu zapewnienia, aby produkty skomunikowane i powiązane z nimi usługi, w tym łańcuchy dostaw, były bezpieczne na etapie projektowania, odporne na incydenty cybernetyczne i mogły być szybko korygowane po wykryciu podatności na zagrożenia? Czy Komisja zamierza zająć się potrzebą wprowadzenia wymogów w zakresie cyberbezpieczeństwa w odniesieniu do aplikacji, oprogramowania, oprogramowania wbudowanego i systemów operacyjnych?
2. Jakie konkretne środki zamierza podjąć Komisja w celu wzmocnienia strategicznej autonomii Unii w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, w szczególności w celu zmniejszenia jej zależności technologicznej i zlikwidowania niedoboru kwalifikacji? W jaki sposób Komisja zadba o to, by wydatkowane środki UE były wykorzystywane w sposób synergiczny do osiągnięcia tych celów?
3. Jakie środki zamierza podjąć Komisja w celu poprawy cyberbezpieczeństwa zasobów internetu, przy jednoczesnym zachowaniu jego wolności, otwartości i bezstronności?