SARS-CoV-2-viruksen alkuperä Wuhan Institute of Virology -tutkimuslaitosta koskevien viimeisimpien vihjeiden jälkeen
31.5.2021
Suullisesti vastattava kysymys O-000039/2021
neuvostolle
työjärjestyksen 136 artikla
Marco Zanni, Marco Campomenosi, Jörg Meuthen, Jaak Madison, Harald Vilimsky, Roman Haider, Gerolf Annemans
ID-ryhmän puolesta
Covid-19-pandemian aikana menetetyistä ihmishengistä aiheutuvat kustannukset ovat absoluuttisesti mitattuna huomattavat. Kuolemantapauksia on yli 3,5 miljoonaa, jonka lisäksi köyhyys on lisääntynyt, jokapäiväinen elämä pysähdyksissä, työelämä pois raiteiltaan ja yhteiskunnalliset levottomuudet lisääntyneet. Pandemia on vaikuttanut maailman talouskasvuun viimeisimmän vuosisadan aikana kielteisemmin kuin mikään muu tapahtuma toista maailmansotaa lukuun ottamatta.
Kiinan hallituksella on poliittisia etuja valvottavanaan pandemian alkuperän suhteen: sen jälkeen kun covid-19-pandemia puhkesi Wuhanissa, Kiina on keskittynyt valvomaan koronaviruksen lisäksi myös sitä koskevaa tietoa.
Maailman terveysjärjestön (WHO) ja Kiinan viranomaisten hiljattain toteuttama maailmanlaajuinen tutkimus alkoi selvitystyönä ja muuttui sen jälkeen yhteiseksi tutkimukseksi, jossa WHO:n johtamalla ryhmällä ei ollut tarvittavaa toimeksiantoa ja esteettömyyttä epidemian puhkeamista koskevaan riippumattomaan ja perusteelliseen selvitystyöhön.
Vaikka raportissa todetaan, että virus kulkeutuu lepakoista ihmisiin todennäköisimmin toisen eläimen kautta, SARS-CoV-2-viruksen alkuperä on edelleen tuntematon ja tarvitaan lisää tutkimusta.
Aiemmin julkaisemattoman Yhdysvaltojen tiedusteluraportin mukaan on tarkasteltava vakavasti teoriaa, että viruksen leviäminen johtui laboratoriovuodosta. Raportissa yksilöitiin kolme tutkimuslaitoksen tutkijaa, jotka sairastuivat jo marraskuussa 2019 influenssan kaltaiseen tautiin ja joutuivat sairaalahoitoon jo hieman ennen kuin Kiinan viranomaiset havaitsivat ensimmäisen vahvistetun covid-19-tapauksen 8. joulukuuta 2019.
- 1.Miten neuvosto ja jäsenvaltiot aikovat antaa poliittista tukea Yhdysvaltojen tutkimukselle, jotta pyrkimyksiä SARS-CoV-2-viruksen alkuperän tunnistamiseksi voidaan tehostaa? Jos tukea annetaan, aikooko neuvosto suositella koordinointia ja kannustaa alueella toimivia jäsenvaltioiden turvallisuus- ja tiedustelupalveluja yhteistyöhön?
- 2.Mikä on neuvoston kanta WHO:n toimintaan covid-19-pandemian aikana? Mitä toimenpiteitä neuvosto toteuttaa tarvittaessa WHO:n suhteen ja jäsenvaltioiden hallitusten puolesta varmistaakseen SARS-CoV-2-viruksen alkuperää koskevan nopean ja avoimen tutkinnan?
Jätetty: 31.5.2021
Määräaika: 1.9.2021