Az EU hozzájárulása a globális élelmiszerrendszerek átalakításához a fenntartható fejlődési célok elérése érdekében
14.6.2021
Szóbeli választ igénylő kérdés O-000043/2021
a Bizottság számára
az eljárási szabályzat 136. cikke
Tomas Tobé
a Fejlesztési Bizottság nevében
Norbert Lins
a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Bizottság nevében
Az ENSZ élelmiszerrendszerekkel foglalkozó csúcstalálkozójára 2021 szeptemberében kerül sor a fenntartható fejlődési célokat magában foglaló, a 2030-ig tartó időszakra vonatkozó fenntartható fejlődési menetrend megvalósítására irányuló fellépések évtizedének részeként. Az élelmiszerrendszerek – azaz az élelmiszerek előállítása, forgalmazása és fogyasztása – mind az 17 fenntartható fejlődési célt érintik, és alapvető fontosságúak ezek eléréséhez. A csúcstalálkozó alkalmat kínál a világ élelmiszerrendszereinek egészségesebbé, fenntarthatóbbá és méltányosabbá tételét célzó új intézkedések elindítására. Az EU aktívan hozzájárult a 2030-ig tartó időszakra vonatkozó menetrend előkészítéséhez. Kötelezettséget vállalt arra is, hogy a fenntartható fejlődési célokat valamennyi szakpolitikájában irányadó elvvé teszi, és azokat partnerei körében is előmozdítja.
Sajnos valamennyi rendelkezésre álló mutató arra utal, hogy nem haladunk jó úton az éhezésmentes világ 2030-ig történő megvalósítása felé. Emellett a Covid19-világjárvány rávilágított az élelmiszerrendszer instabilitására és súlyosbította az egyenlőtlenségeket.
Ezzel összefüggésben sürgősen szükség van az éhezés megszüntetésére és a megfelelő élelemhez való jog biztosítására irányuló megújított és megerősített uniós kötelezettségvállalásra:
- 1.Tekintettel a jelenlegi hatalmas globális finanszírozási hiányra, hogyan fogja biztosítani a Bizottság, hogy az EU vezető szerepet töltsön be a 2. fenntartható fejlődési cél (az éhezés megszüntetése) elérésében, többek között azáltal, hogy a 2021–2027-es uniós költségvetés keretében pénzügyi kötelezettségvállalásokat tesz a táplálkozással kapcsolatban?
- 2.Hogyan szándékozik a Bizottság az uniós kereskedelempolitikát a fenntartható agrár-élelmiszeripari rendszerekre való globális átmenet támogatására felhasználni a „termelőtől a fogyasztóig” stratégiával összhangban?
- 3.Milyen intézkedéseket szándékozik javasolni a Bizottság annak érdekében, hogy támogassa a partnerországokat és helyi mezőgazdasági termelőiket, halászaikat, erdészeiket és élelmiszer-termelőiket a fenntarthatóbb gyakorlatok felé való elmozdulásban olyan kulcsfontosságú területeken, mint az állatjólét, a növényvédő szerek használata és az antimikrobiális rezisztencia elleni küzdelem?
Előterjesztve: 14.6.2021
Határidő: 15.9.2021