Wkład UE w transformację globalnych systemów żywnościowych z myślą o osiągnięciu celów zrównoważonego rozwoju
14.6.2021
Pytanie wymagające odpowiedzi ustnej O-000043/2021
do Komisji
Art. 136 Regulaminu
Tomas Tobé
w imieniu Komisji Rozwoju
Norbert Lins
w imieniu Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Szczyt ONZ w sprawie systemów żywnościowych odbędzie się we wrześniu 2021 r. w ramach Dekady działań na rzecz realizacji Agendy na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030, która obejmuje cele zrównoważonego rozwoju. Systemy żywnościowe – tj. produkcja, dystrybucja i konsumpcja żywności – mają wpływ na wszystkie 17 celów zrównoważonego rozwoju i mają kluczowe znaczenie dla ich osiągnięcia. Szczyt ma stanowić okazję do podjęcia nowych działań, które sprawią, że światowe systemy żywnościowe staną się zdrowsze, bardziej zrównoważone i sprawiedliwe. UE aktywnie przyczyniła się do przygotowania agendy 2030. Zobowiązała się również do uczynienia z celów zrównoważonego rozwoju przewodniej zasady wszystkich swoich polityk oraz do promowania tych celów we współpracy ze swoimi partnerami.
Niestety wszystkie dostępne wskaźniki dowodzą, że nie jesteśmy na dobrej drodze do sprawienia, by w 2030 r. na świecie nie było głodu. Ponadto pandemia COVID-19 uwypukliła słabości systemu żywnościowego i pogłębiła nierówności.
W tym kontekście UE musi niezwłocznie odnowić i wzmocnić zobowiązanie do wyeliminowania głodu i zapewnienia prawa do odpowiedniej żywności.
- 1.Jak Komisja zadba o to, by UE mogła stać się liderem w realizacji celu zrównoważonego rozwoju nr 2 (eliminacja głodu), w tym poprzez podjęcie zobowiązań finansowych na rzecz żywienia w ramach budżetu UE na lata 2021–2027, biorąc pod uwagę obecną ogromną lukę w finansowaniu na świecie?
- 2.Jak Komisja zamierza wykorzystać politykę handlową UE do wspierania globalnego przejścia na zrównoważone systemy rolno-spożywcze zgodnie ze strategią „od pola do stołu”?
- 3.Jakie środki zamierza zaproponować Komisja w celu wsparcia krajów partnerskich i ich lokalnych rolników, rybaków, leśników i producentów żywności w przejściu na bardziej zrównoważone praktyki w kluczowych kwestiach, takich jak dobrostan zwierząt, stosowanie pestycydów i zwalczanie oporności na środki przeciwdrobnoustrojowe?
Przedłożone: 14.6.2021
Termin ważności: 15.9.2021