Zvrátenie negatívnych sociálnych dôsledkov pandémie COVID-19
15.6.2021
Otázka na ústne zodpovedanie O-000044/2021
Komisii
článok 136 rokovacieho poriadku
Lucia Ďuriš Nicholsonová, Dennis Radtke, Manuel Pizarro, Atidzhe Alieva-Veli, Elena Lizzi, Katrin Langensiepen, Elżbieta Rafalska, Leila Chaibi
v mene Výboru pre zamestnanosť a sociálne veci
Hospodársky pokles spôsobený pandémiou COVID-19 mal dramatický vplyv na trh práce. Viedol k prehlbujúcim sa nerovnostiam, zvyšujúcemu sa počtu ľudí ohrozených chudobou alebo sociálnym vylúčením a bránil v prístupe k službám. Hoci sa očakáva, že miera nezamestnanosti sa v roku 2022 zníži, je potrebné riešiť sociálne dôsledky krízy v oblasti zdravia. Pandémia odhalila existujúcu nerovnováhu a urýchlila nebezpečné sociálne trendy, ako je neistota životných a pracovných podmienok niektorých skupín pracovníkov, čo má vážny dosah na najzraniteľnejšie skupiny. V tejto súvislosti kladie Výbor pre zamestnanosť a sociálne veci Komisii tieto otázky:
- 1.Ako bude Komisia spolu s členskými štátmi pracovať na riešení sociálnych dôsledkov pandémie, ochrane práv a zlepšovaní situácie zraniteľných skupín, ktoré boli neúmerne zasiahnuté krízou?
- 2.Ako bude Komisia pracovať na zabezpečení včasného zberu kvalitných rozčlenených údajov o dôsledkoch pandémie na zamestnanosť a sociálnu situáciu v EÚ, najmä medzi najzraniteľnejšími skupinami?
- 3.Ako Komisia zabezpečí, aby sa národné plány na oživenie a odolnosť riadne vykonávali a prispievali k cieľom stanoveným v nariadení o mechanizme na podporu obnovy a odolnosti, najmä pokiaľ ide o kvalitnú zamestnanosť, znižovanie chudoby a vzostupnú sociálnu a hospodársku konvergenciu?
- 4.Ako bude Komisia hodnotiť a monitorovať vykonávanie a vplyv európskeho nástroja dočasnej podpory na zmiernenie rizík nezamestnanosti v núdzovej situácii (SURE)?
- 5.Ako bude Komisia ďalej koordinovať a podporovať rozvoj kvalifikácií a kompetencií v súlade s potrebami trhu práce v kontexte oživenia EÚ a digitálnej a zelenej transformácie?
- 6.Ako bude Komisia spolupracovať s členskými štátmi s cieľom zlepšiť opatrenia EÚ na posilnenie sociálnej odolnosti a udržateľnosti oživenia európskych hospodárstiev a lepšie reagovať na budúce krízy?
Predložené: 15.6.2021
Termín na zodpovedanie: 16.9.2021