Sankcije SAD-a i vladavina prava
2.9.2021
Pitanje za usmeni odgovor O-000057/2021
upućeno Komisiji
Članak 136. Poslovnika
Juan Fernando López Aguilar
u ime Odbora za građanske slobode, pravosuđe i unutarnje poslove
Vlada SAD-a objavila je 2. lipnja 2021. da je njezino Ministarstvo financija uvelo sankcije zbog korupcije protiv troje pojedinaca i s njima povezanih mreža u Bugarskoj. Vlada SAD-a smatra da korupcija predstavlja rizik za vladavinu prava, gospodarski rast, demokratske institucije i ljudska prava. Konkretno, te se sankcije temelje na Zakonu o globalnoj odgovornosti za ljudska prava, tzv. zakonu „Magnicki”[1]. Nadalje, Ministarstvo vanjskih poslova SAD-a na isti datum zabranilo je na temelju Izvršnog naloga br.13818 ulazak u SAD trima drugim (bivšim) javnim dužnosnicima[2].
Time se otvaraju značajna pitanja o posljedicama takvih američkih sankcija na pristup EU-a u području demokracije, vladavine prava i temeljnih prava. Skupina za praćenje demokracije, vladavine prava i temeljnih prava Odbora Parlamenta za građanske slobode, pravosuđe i unutarnje poslove često je tijekom svojih sastanaka i prepiske s nacionalnim tijelima i institucijama EU-a svjedočila da nedostaje osjećaj hitnosti u pogledu rješavanja tih izazova.
S obzirom na navedeni razvoj događaja:
- 1.Kako Komisija gleda na činjenicu da zemlja izvan EU-a, koja se smatra savezničkom zemljom, poduzima mjere protiv korupcije u državi članici? Na koji način to mijenja procjenu Komisije o njezinu trenutačnom pristupu, posebno u pogledu evaluacije njezinih dosadašnjih mjera u tom području?
- 2.Koje mjere Komisija namjerava poduzeti kako bi se odlučno pristupilo problemu korupcije na državnoj razini? Hoće li Komisija biti proaktivnija u ukazivanju na korupciju i prijetnje vladavini prava u državama članicama i djelovanju u tom pogledu? Konkretno, s obzirom na to da Komisija više ne objavljuje izvješća o borbi protiv korupcije, hoće li u svojim izvješćima o vladavini prava pojačati razinu praćenja korupcije te u njih uvrstiti zaključke i preporuke o tom pitanju? Kako će funkcioniranje Ureda europskog javnog tužitelja pomoći u tom pogledu? Hoće li Komisija razviti zajedničku strategiju za borbu protiv korupcije na razinu EU-a?
Podneseno: 2.9.2021
Rok za odgovor: 3.12.2021