Sankcje Stanów Zjednoczonych a praworządność
Pytanie wymagające odpowiedzi ustnej O-000057/2021
do Komisji
Art. 136 Regulaminu
Juan Fernando López Aguilar
w imieniu Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych
2 czerwca 2021 r. administracja USA ogłosiła, że Departament Skarbu nałożył sankcje na trzy osoby i ich sieci w Bułgarii z powodu korupcji. Administracja amerykańska uważa, że korupcja stanowi zagrożenie dla praworządności, wzrostu gospodarczego, instytucji demokratycznych i praw człowieka. Sankcje te wynikają w szczególności z ustawy dotyczącej globalnego systemu sankcji za naruszenia praw człowieka (ustawa Magnickiego)[1]. Ponadto tego samego dnia Departament Stanu nałożył sankcje na trzech innych (byłych) urzędników publicznych zgodnie z dekretem 13818, co oznacza, że nie mogą oni wjechać do USA[2].
Rodzi to poważne pytania dotyczące konsekwencji takich sankcji amerykańskich dla podejścia UE w dziedzinie demokracji, praworządności i praw podstawowych. Grupa ds. Monitorowania Demokracji, Praworządności i Praw Podstawowych powołana przez Komisję Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych zorganizowała posiedzenia i uczestniczyła w pisemnych wymianach z organami krajowymi i instytucjami UE. Często stwierdzała przy tym, że nie ma pilnej potrzeby reagowania.
W związku z powyższym:
- 1.Jak Komisja zapatruje się na fakt, że kraj trzeci uważany za sojusznika podejmuje działania przeciwko korupcji w jednym z państw członkowskich? Jak zmienia to sposób, w jaki Komisja ocenia swoje obecne podejście, a zwłaszcza swoje dotychczasowe działania w tej sprawie?
- 2.Jakie działania przewiduje Komisja, aby zapewnić solidne podejście do korupcji na szczeblu państwowym? Czy Komisja będzie aktywniej sygnalizowała korupcję i zagrożenia dla praworządności we wszystkich państwach członkowskich oraz na nie reagowała? Czy Komisja wzmocni ścisłe monitorowanie korupcji, wyciągnie wnioski i włączy zalecenia do swoich sprawozdań na temat praworządności w związku z tym, że nie publikuje już sprawozdań o zwalczaniu korupcji? Jak będzie ją w tym wspierała Prokuratura Europejska? Czy Komisja będzie kontynuowała prace nad wspólną strategią antykorupcyjną w UE?
Przedłożone: 2.9.2021
Termin ważności: 3.12.2021