Sankcie Spojených štátov a právny štát
2.9.2021
Otázka na ústne zodpovedanie O-000057/2021
Komisii
článok 136 rokovacieho poriadku
Juan Fernando López Aguilar
v mene Výboru pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci
Americká vláda 2. júna 2021 oznámila, že jej ministerstvo financií uvalilo sankcie na troch jednotlivcov a ich siete v Bulharsku z dôvodu zapojenia sa do korupcie. Vláda USA je presvedčená o tom, že korupcia ohrozuje fungovanie právneho štátu, hospodársky rast, chod demokratických inštitúcií a dodržiavanie ľudských práv. Tieto sankcie vychádzajú z globálneho Magnitského sankčného zákona v oblasti ľudských práv[1]. V rovnaký deň okrem toho ministerstvo zahraničných vecí USA uplatnilo dekrét č. 13818 na ďalších troch (bývalých) verejných činiteľov, a tým pre nich platí zákaz vstupu na územie USA[2].
Toto konanie vyvoláva vážne otázky o následkoch takýchto sankcií USA pre postupovanie EÚ v oblasti demokracie, právneho štátu a základných práv. Monitorovacia skupina pre demokraciu, právny štát a základné práva, ktorú zriadil Výbor Európskeho parlamentu pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci, si na osobných stretnutiach alebo písomne vymieňala názory s národnými orgánmi a inštitúciami EÚ, z ktorých často vyplynulo, že riešenie problémov sa nepovažuje za naliehavé.
Na základe uvedeného vývoja situácie:
- 1.Ako Komisia vníma skutočnosť, že krajina, ktorá nie je členským štátom EÚ a ktorá je považovaná za spojenca, prijala opatrenia proti korupcii v členskom štáte? Ako to mení hodnotenie Komisie týkajúce sa jej súčasného postupu, a najmä hodnotenie doterajších opatrení, ktoré sama v tejto veci prijala?
- 2.Aké opatrenia treba podľa Komisie prijímať na úrovni štátu v rámci spoľahlivého prístupu k boju proti korupcii? Bude Komisia aktívnejšie pristupovať k identifikácii korupcie a činností ohrozujúcich fungovanie právneho štátu v členských štátoch a k prijímaniu opatrení proti nim? A konkrétne, keďže Komisia už neuverejňuje správy o boji proti korupcii, plánuje sprísniť monitorovanie korupcie a vyvodzovať z neho závery a odporúčania do svojich správ o právnom štáte? Ako jej v tejto veci bude pomáhať fungovanie Európskej prokuratúry? Pristúpi Komisia k vypracovaniu spoločnej stratégie pre boj proti korupcii v EÚ?
Predložené: 2.9.2021
Termín na zodpovedanie: 3.12.2021