Desinformatsioon ja sotsiaalplatvormide roll
9.9.2021
Suuliselt vastatav küsimus O-000060/2021
komisjonile
Kodukorra artikkel 136
Raphaël Glucksmann
Välissekkumist kõigisse Euroopa Liidu demokraatlikesse protsessidesse, sealhulgas väärinfot käsitlev erikomisjon nimel
Euroopa Liidu demokraatiat ähvardab kasvav varjatud välisrahastamise, teabega manipuleerimise ja muu internetis sekkumise oht. Kuigi nn tähelepanujanuste ärimudelite tõttu on veebiplatvormid juurdepääsu teabe- ja kommunikatsioonivahenditele laiendanud, sealhulgas teisitimõtlejate ja rikkumisest teatajate jaoks, on nende tavad toonud kaasa ka desinformatsiooni leviku, vaenukõne propageerimise, ahistamise, oponentide vaigistamise, spionaaži, valimistesse sekkumise ja muu kuritegeliku või pahatahtliku tegevuse. Desinformatsiooni vastu võitlemise, reklaamisüsteemide kasutamise, veebis ahistamise ja muu internetis sekkumisega seotud küsimused on suures osas jäänud platvormi pakkujate endi pädevusse, kuna ELi tasandil puudub nõuetekohane reguleerimine. Eneseregulatsiooni põhimõte on nüüdseks näidanud oma piiratust. Eeldatakse, et kavandatav digiteenuste pakett lahendab veebiplatvormidele esitatavate rangemate nõuete kaudu vähemalt osa probleemist. Selleks ei ole siiski vaja mitte ainult mõjusaid õigusakte, vaid ka strateegilist käsitust institutsioonide tasandil, poliitilist koordineerimist, usaldusväärseid vahendeid ja vastumeetmeid:
- 1.Millist sektoritevahelist poliitilist koordineerimist ja millist institutsioonilist ülesehitust ELis pakub komisjon, et kõrvaldada olemasolevad õiguslikud lüngad, mida kasutavad ära kuritahtlikud osalejad, ja kooskõlastada kollektiivseid vastumeetmeid?
- 2.Kuidas on ELi tasand seotud liikmesriigi tasandiga ning riigi ja piirkondlikul tasandil parimate tavade üle peetavate aruteludega, nt vahendite väljatöötamine välissekkumise ja mõjutamise vastu võitlemiseks, välisrahastamise reguleerimine ja selliste uute vahendite kasutuselevõtmine, mis võimaldaksid jätta kulud kuriteo toimepanijate kanda?
- 3.Kuidas suhtub komisjon olemasolevatesse seadusandlikesse ettepanekutesse, mis puudutavad tulemuslikku võitlust desinformatsiooni ja vaenukõne vastu kõigis keeltes, ning mida ootab komisjon desinformatsiooni käsitlevast ajakohastatud tegevusjuhendist ja muudest meetmetest?
- 4.Kuidas hindab komisjon selles kontekstis selliseid nõudeid nagu algoritmide ja poliitilise reklaami kasutamise läbipaistvus ja reguleerimine? Kuidas kavatseb komisjon tegeleda andmete vahendamisega seotud probleemidega, mis hõlmavad isikuandmete kogumist eri allikatest ja nende koondamist ning selliste koondandmete müümist kolmandatele isikutele?
- 5.Milline on komisjoni seisukoht meediapädevuse ja mitmekesise meediamaastiku, sealhulgas tugeva avaliku sektori, usaldusväärsete täpse teabe allikate ning autoriteetse ja kvaliteetse meediasisu toetamise kohta?
Esitatud: 9.9.2021
Tähtaeg: 10.12.2021